Dan je čišćenja radnog stola izvorno National Clean Off Your Desk Day. Drugi ponedjeljak u siječnju bezecirali su Amerikanci baš za čišćenje radnog prostora jer su mišljenja da je, nakon novogodišnjeg predaha i povratka s godišnjeg odmora, prilika novu godinu početi u očišćenom i organiziranom radnom prostoru pa dok traje, traje.
Zanimljivo, kada malo razmislimo što se to svega nađe na radnom stolu osim onoga prijeko potrebnoga, bilo bi zgodno za analizu osobnosti što je posao psihologa. U našoj redakciji situacija je vrlo šarena. Radeći malu anketu dobro smo se nasmijali jer poznajemo jedni druge pa smo komentirali svoje navike bez fige u džepu.
Laura, uvijek odmjerena, za sebe kaže kako je „zlatna sredina.” Premda je njen stol uvijek najčišći u redakciji s osnovnim pomagalima za rad, reći će da nije ni preuredna, ali bome ni neuredna.
Samozatajni, ali uvijek duhoviti Filip, precizan i jasan u svojim sportskim izvješćima, iskreno kaže da je izrazito neuredan, točnije, kaže, reći će to njegova mama ako ju se pita, a on objektivno misli da svoj radni stol na poslu još uvijek drži relativno urednim. No, tek je stigao. Ima još vremena do potpunog opuštanja.
Naša Ema, prava je štreberica u svemu što radi tako i u štrebanju. Ima veliki radni stol. Iako ipak prepusti dio svojoj zaraznoj i razigranoj energiji, okružje u kojem uči, kako kaže, uvijek odgovorna, po špagi je jer ne dozvoljava da joj bilo što remeti koncentraciju za vrijeme pripremanja ispita na fakultetu.
Ostale kolege, uglavnom su uredni iako su neki radni prostori prenapučeni osobnim stvarima među kojima ne nedostaje pokoji češalj, ogledalce, krema za ruke, lepeza, žvakače gume, naočale, cigarete, biljka, fotografija, knjige, papiri, bomboni, dezinficijensi. Govori to i koliko tko vremena provodi na radnom mjestu odnosno jedva čeka zbrisati kući.
Uglavnom, kreativni nered nasuprot minimalizmu i organiziranosti, što bismo kolokvijalno nazvali picajzlom ili control freakom, uvijek je svojevrsni odraz naših osobnosti. Čak i onaj radni stol na kojem nema ničega, isto je poruka.
Bilo kako bilo, po povratku s godišnjeg, najmanje što možemo učiniti je obrisati prašinu sa stola odnosno miša, ekrana i tipkovnice računala koji su, i inače, uz daljinske upravljače, najveći magneti raznih mikroba te potencijalni izvori zaraze s obzirom na to da su u izravnom doticaju s rukama. Dobro je početi od tipkovnice i istresiti ‘smeće’, pravo je otkriće koliko se čuda nastani u međuprostoru. Posebna kategorija je i podnožje miša, ukazuju naši informatičari. Ako ga okrenete, bit će vam jasno i zašto.
Živimo u eri dezinficijensa, iskoristimo sve blagodati, pa iako je nered, barem neka je čisto.