U Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj zadovoljni su provedbom kampanje „Manje oružja, manje tragedija“ u protekloj godini. Također, s obzirom na prvu primjenu novih zakonskih odredbi o korištenju pirotehnike, ističu kako su blagdani koji su iza nas bili mirniji nego ranije.
Uspješnost kampanje „Manje oružja, manje tragedija“ Ministarstva unutarnjih poslova iz godine u godinu dokazuju značajne brojke dragovoljno predanog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, ističu iz PU vukovarsko-srijemske. Tako su policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu ove Uprave samo tijekom prosinca 2021. prilikom sedam poziva građana za dragovoljnu predaju oružja i minsko-eksplozivnih sredstava preuzeli su ukupno: 1 automatsku pušku, 2 protupješačke mine, 2 ručne bombe, 0,40 kg eksploziva, 6 detonatorskih kapisli, 178 komada streljiva različitog kalibra te 6 komada pirotehničkih sredstava kategorije F3. Tijekom 2021. godine dragovoljno je predano ukupno 7,2 kg eksploziva, 5.831 komada streljiva, 9 komada automatskog i 11 komada dozvoljenog oružja te 268 komada rasprskavajućeg oružja. A od početka ove kampanje u rujnu 2007. godine do 31. prosinca 2021. godine predano je 463,1 kilograma eksploziva, 177.996 komada streljiva, 197 komada automatskog i 298 komada dozvoljenog oružja te 5.719 komada rasprskavajućeg oružja.
„Kampanja „Manje oružja, manje tragedija“ još traje. Pozivamo i dalje sve građane koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju ilegalno oružje ili eksplozivna sredstva da pozivom na broj 192 učine prvi korak prema dragovoljnoj predaji oružja bez sankcija. Bitno je da građani sami ne donose oružje i eksplozivna sredstva, već da želju za dragovoljnom predajom prijave na broj 192 te pričekaju dolazak osposobljenih policijskih službenika” poručuju iz PU vukovarsko-srijemske napominjući kako je za sve informacije otvorena i besplatna telefonska linija 0800 88 92.
Osim što bez sankcija mogu predati ilegalno oružje, građani mogu predati i zaostala zabranjena pirotehnička sredstva (redenike i petarde), koja spadaju u kategorije F2 i F3. Inače, iza nas su prvi božićni i novogodišnji blagdani uz primjenu novih zakonskih odredbi o korištenju pirotehnike. U PU vukovarsko-srijemskoj kažu kako je bilo mirnije nego ranije što znači da se građani uglavnom pridržavaju zakona. Od incidenata kojima je mogla biti dovedena u pitanje sigurnost građana i imovine zabilježen je onaj 31. prosinca 2021. u perivoju dvorca Eltz u Vukovaru gdje se okupio veći broj građana, a pet maloljetnih osoba dobi od 16 do 17 godina te 18-godišnjak zatečeni su prilikom neovlaštenog korištenja pirotehničkih sredstava kategorije F2. Također, ove godine, u noći sa 6. na 7. siječnja, 36-godišnjak iz Negoslavaca zatečen je na otvorenom prostoru pri aktiviranju pirotehničkog sredstva kategorije F3 čija uporaba nije dozvoljena nakon 1. siječnja. Recimo i to kako se kazne za građane za nedopuštenu uporabu pirotehniočkih sredstava kreću od 5.000 do 15.000 kuna.