Ključni dokument koji će definirati kriterije za dobrovoljno funkcionalno i stvarno spajanje općina uskoro bi se trebao naći na Vladi, potvrdili su iz Ministarstva financija za Jutarnji list.
U tijeku su, navodi se, posljednje konzultacije s Europskom komisijom o Odluci o kriterijima za dodjelu fiskalnih poticaja za dobrovoljno funkcionalno odnosno stvarno spajanje jedinica lokalne samouprave.
Nakon što ta odluka stupi na snagu, bit će objavljen javni poziv lokalnim jedinicama za iskaz interesa za dobrovoljno funkcionalno odnosno stvarno spajanje, a Ministarstvo financija za ovu i iduće tri godine predvidjelo je po 100 milijuna kuna za one koji se odluče za spajanje.
Spajanje općina kao reforma dio je i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Cilj je da se do 2026. minimalno stvarno spoji 20 posto općina, odnosno funkcionalno spoji minimalno 40 posto jedinica.
U Hrvatskoj postoji 428 općina, pa bi krajnji cilj bio da se do lipnja 2026. njih oko 85 ukine, ili 171 funkcionalno spoji.
Kriteriji za dodjelu poticaja još nisu do kraja definirani, ali će, navodi se, veće svakako dobiti općine koje se odluče za stvarno spajanje, a manje one koje se odluče na funkcionalno spajanje, odnosno za zajedničko obavljanje određenih poslova.
Mjera, ističe se, obuhvaća dvije etape provedbe. Riječ je o izradi smjernica za zajedničko izvršavanje poslova i stvarno spajanje temeljem dobrih praksi EU, koja će se provesti do kraja 2023. godine, te uspostavi sustava podrške funkcionalnom i stvarnom povezivanju jedinica, koja će se provesti do kraja 2025. godine.