Završnica školskih sportova je u samom tijeku, negdje su odrađene državne završnice, ponegdje su završila županijska natjecanja.
Slobodno možemo reći kako je školski sport nakon dvije godine stanke udahnuo život punim plućima, a kakva je situacija ove godine u odnosu na prethodne i koliko je on zapravo popularan otkrio nam je predsjednik Saveza sportskih školskih društava Vukovarsko-srijemske županije, Igor Miličević koji je izrazio zadovoljstvo kako ostvarenim dosadašnjim rezultatima, tako i mogućnošću održavanja natjecanja. Osim momčadskih sportova, učenici su sudjelovali i u individualnim poput badmintona, stolnog tenisa, šaha.
“U odnosu na prethodne godine imamo značajno manji broj ekipa, a uz to smo u prvom polugodištu morali odraditi sedam sportova, što je bila Izvršnog odbora Hrvatskog školskog sportskog saveza. Taj je dio problematičan s obzirom na epidemiološke mjere jer na primjeru stolnog tenisa možete uočiti problematiku gdje imate četiri ekipe i u slučaju pozitivnog testa na koronu jednog ili dva igrača škola odjavljuje sudjelovanje na natjecanju što dovodi do pada broja sudionika i škola”, rekao je Miličević.
Sada, u drugom polugodištu, je situacija nešto jednostavnija jer se radi o sportovima kao što su rukomet ili nogomet gdje je lakše nadopuniti mjesta u ekipama. Školski sport iz godine u godinu sve više raste i postaje popularniji što nam je potvrdio i Igor Miličević.
“Slažem se, pogotovo jer krovna organizacija, Hrvatski školski sportski savez, osim samih natjecanja nudi još i brojne projekte kao što su “Vrtim zdravi film”, “Igram, pišem, lajkam”. Zatim provođenja aktivnosti poput Univerzalne sportske škole za učenike nižih razreda, od 1. do 4., vježbaonice za učenike viši razreda, od 5. do 8. te za srednjoškolce. Prošle godine, ljeti su bili Sportski praznici na kojemu je bilo uključeno 400 učenika u tri grada. Treba napomenuti kako je taj projekt proveden u nekakvih mjesec dana na samom kraju školske godine što je bilo super i organizacijski i odaziv”, istaknuo je predsjednik Saveza sportskih školskih društava VSŽ.
Spomenimo kako je u navedenom ljetnom projektu sudjelovala vinkovačka Osnovna škola Ivan Kozarac.
“Nadam se da će novih projekata biti jer i naš savez, ali i krovna organizacija, radi na širenju istih. Uz to, nadam se i povratku Olimpijskog festivala osnovnih škola što smo bili iskomunicirali s Upravnim odjelom za sport, mlade i demografiju Vukovarsko-srijemske županije. Sudjelovat će i dječji vrtići što je također jedna od aktivnosti u kojoj je sudjelovao savez, a bila je zapostavljena zbog epidemioloških mjera. Vjerujemo kako će i lokalnih aktivnosti biti više”, naveo je Miličević.
Dobili smo odgovor na pitanje kakve su mogućnosti za organizacijom školske lige koja bi se igrala kroz cijelu školsku godinu po uzoru na Sveučilišna natjecanja u Americi.
“Ova ideja lebdi u zraku godinama. Prije svega, financijski udio je velik, a druga stvar je položaj županije, odnosno razvodnjenost većih i manjih mjesta što otvara pitanje prijevoza. Svašta nešto visi u zraku, ideja je dobra, no problem je što ima puno sportova. U konačnici, u samim školama se broj učenika koji sudjeluju svede na nekih 20-ak koji u globalu nastupaju u gotovo svim sportovima što malo otežava neke stvari. Treba napomenuti kako se mi zapravo preklapamo i s klupskim sportom i ako se školsko natjecanje odvija vikendom, onda djeca praktički moraju birati između tog dvoje”, rekao je Miličević te dodao kako se u tom pravcu svakako ozbiljno razmišlja, no u pitanju su organizacijski i financijski problemi koji će se morati premostiti.