U sportskoj dvorani Osnovne škole Antuna Gustava Matoša, u organizaciji Karate kluba Ictus, održan je pokazni trening za rad s djecom s poteškoćama u razvoju i invaliditetom. Članovi kluba domaćina prvo su pokazali što sve znaju, a publika je pažljivo gledala karate poteze koje su im “servirali”.
Sport je jedan od najboljih načina integracije u društvo, čega su svjesni i organizatori današnjeg događaja. „Uglavnom na svim natjecanjima postoje discipline za osobe s teškoćama i to nas je potaknulo malo se aktivirati po tom pitanju. U našem smo Klubu imali jednu djevojčicu koja je bila uključena u taj trenažni proces pa smo odlučili promovirati parakarate”, rekao je predsjednik Športskog karate kluba Ictus Miodrag Zlojić dodavši kako im je glavni cilj omogućiti kvalitetniji i bolji život.
Trening rade po prilagođenom programu, odnosno formiraju grupe ovisno o njihovim liječničkim dijagnozama. „Mislim da im treninzi prije svega psihički jako puno pomažu jer osjete koliko su važni, a i uključeni u društvo, kao i svi drugi njihovi vršnjaci. S druge strane, fizička aktivnost je svakome dobra, a njima pogotovo”, opisao je Zlojić.
Temelje parakaratea u našem gradu „udario” je Karate klub osoba s invaliditetom Cibalia Vinkovci prije točno 12 godina. Nažalost, taj klub više nije aktivan, a osnivač Hrvatskog karate saveza osoba s invaliditetom Daniel Kifner, istaknuo je koliko je sretan što je tu ulogu na sebe preuzeo Klub Ictus. „Mogu reći da nam je najveći ostvareni cilj dvije brončane medalje na Svjetskom natjecanju u Bremenu”, istaknuo je napomenuvši kako 23. svibnja počinje Europsko prvenstvo u Turskoj, na kojemu se nada odličnom rezultatu i osvojenim medaljama.
Hrvatski karate savez broji 180 klubova, 16 županijskih i četiri gradska saveza. No, prije 15tak godina, posvetili su se i ovoj para disciplini. „Trenutno brojimo oko 15 klubova čiji treneri zaista na jedan iznimno požrtvovan način, i uz puno ljubavi, prenašaju borilačku vještinu i omogućuje osobama s invaliditetom integraciju i socijalizaciju u naše sportsko društvo”, rekao je ovom prigodom predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek dodavši kako se kategorije za parakarate dijele u tri najvažnije kategorije: slijepi i slabovidni, osobe s intelektualnim poteškoćama i osobe u invalidskim kolicima.
Svoju podršku ovom projektu pružio je i vukovarsko – srijemski župan Damir Dekanić koji je istaknuo kako u županiji žele stvoriti uvjete da se sva djeca s posebnim potrebama osjećaju apsolutno jednakima i izjednačenima sa svom drugom djecom. „Pozivam sve klubove koji rade s djecom da se povedu za ovim primjerom. Karate klub će, uz suradnju s Centrom za pomoć u zajednici Vukovarsko – srijemske županije, aktivno raditi na ovom projektu, ali Centar se nudi za suradnju i svim drugim klubovima koji jednostavno trebaju i moraju pomoći djeci s posebnim potrebama u potpunoj integraciji u društvo”, pozvao je sve klubove na suradnju, a njegove je riječi potvrdio i pročelnik Ureda za poslove gradonačelnika Gabrijel Šokičić rekavši kako se nada da se cijela priča neće završiti na danas prikazanom već da će Klub Ictus u svom budućem radu uključiti i djecu s poteškoćama u razvoju i invaliditetom tako da se i oni mogu aktivno uključiti u bavljenje sportom, čime će u svakom pogledu poboljšati kvalitetu svog života.