Liga protiv raka Vinkovci i Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije u povodu Europskog tjedna borbe protiv raka danas su u središnjem vinkovačkom parku organizirali javnozdravstvenu akciju „12 koraka za smanjenje rizika od raka”.
Riječ je o promoviranju 12 preporuka Europskog kodeksa protiv raka koji je nastao na inicijativu Europske komisije, a cilj je informirati ljude o tome što mogu učiniti za sebe i svoje bližnje kako bi smanjili rizik obolijevanja od raka.
„Rak svakako predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih problema s obzirom na velike brojke koje pokazuju statistički podaci što se tiče i obolijevanja i umiranja i ono što je zabrinjavajuće da te brojke iz godine u godinu rastu. Smatra se da postoje neki faktori rizika koji se povezuju s nastankom raka, vezani su uz način života i neke loše navike. Stoga se ovim putem želi potaknuti javnost da razmisli što može svaki pojedinac učiniti za sebe i za svoje bližnje kako bi se smanjio rizik od obolijevanja. Ako bi poštivali ovih 12 koraka koje danas promoviramo, smatra se da se rizik od obolijevanja i umiranja može smanjiti čak za 40 posto”, istaknula je Sanja Gali, epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske župnije, koordinatorica za nacionalne programe ranog otkrivanja raka.
A 12 koraka odnosno 12 preporuka Europskog kodeksa protiv raka su:
-
Nemojte pušiti. Ne uživajte duhanske proizvode.
-
Nemojte dopustiti pušenje u svojem domu. Poduprite politiku nepušenja na radnom mjestu.
-
Održavajte zdravu tjelesnu težinu.
-
Budite tjelesno aktivni u svakodnevnom životu. Ograničite vrijeme koje provodite sjedeći.
-
Hranite se zdravo:
-
jedite što više integralnih žitarica, mahunarki, povrća i voća
-
ograničite unos visokokalorične hrane (hrane bogate šećerom ili masnoćama) i izbjegavajte zaslađena pića
-
izbjegavajte suhomesnate proizvode, ograničite unos crvenog mesa i hrane s velikim sadržajem soli.
-
Ako konzumirate alkohol bilo koje vrste, budite umjereni. Nekonzumiranjem alkohola smanjuje se rizik od raka.
-
Izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu, osobito djece. Upotrebljavajte zaštitu od sunca. Ne sunčajte se u solarijima.
-
Poštujte zdravstvena i sigurnosna uputstva na radnom mjestu kako biste se zaštitili od tvari koje uzrokuju rak.
-
Saznajte jeste li u svojem domu izloženi zračenju od prirodno visokih razina radona. Poduzmite mjere za smanjenje visokih razina radona.
-
Za žene:
– Dojenjem majka smanjuje svoj rizik nastanka raka. Ako možete, dojite svoje dijete.
– Hormonskom nadomjesnom terapijom povećava se rizik od određenih vrsta raka. Ograničite trajanje hormonske nadomjesne terapije.
-
Uključite svoju djecu u program cijepljenja protiv:
-
hepatitisa B (za novorođenčad)
-
humanog papiloma virusa (HPV) (za djevojčice).
-
Sudjelujte u organiziranim programima za rano otkrivanje raka:
-
debelog crijeva (muškarci i žene)
-
dojke (žene)
-
vrata maternice (žene).
„Dakle osim primarne prevencije važno je voditi računa i o sekundarnoj prevenciji, a to je da se odazivamo na redovite preventivne preglede jer jako je važno u kojem s stadiju rak otkrije. Ako se otkrije u nekim ranijim stadijima tada je velika mogućnost da se osoba potpuno izliječi i nastavi normalno živjeti. U Hrvatskoj imamo dostupne nacionalne programe za rano otkrivanje raka pa ovim putemo želimo i potaknuti ljude, kada dobiju poziv da se odazovu na taj program”, istaknula je Sanja Gali.
A na to koliko je važna prevencija upozoravaju procjene iz globalne zdravstvene statistike o raku prema kojima je broj novooboljelih od raka u 2020. godini dosegao 19,3 milijuna, dok je broj umrlih od raka porastao na 10 milijuna. U Hrvatskoj je 2019. godine dijagnosticirano preko 25.000 novih slučajeva raka, a od raka su umrle 13.344 osobe.