Tri tjedna je prošlo otkako osnovnoškolci imaju pravo na besplatan obrok pod velikim odmorom, a na tu temu danas je pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti Jadranka Mustapić Karlić održala sastanak s ravnateljima osnovnih škola s područja Vukovarsko-srijemske županije.
„Potrebno je neko vrijeme prilagodbe pa smo htjeli vidjeti u kakvim uvjetima naše škole organiziraju prehranu za svoje učenike. Imamo veći broj škola koje imaju i kuhinju i blagovaonicu, a jedan od većih problema je oprema”, uvodno je rekla pročelnica podsjetivši kako sufinanciranje prehrane osigurava Ministarstvo znanosti i obrazovanja u iznosu od 1,33 eura.
Vukovarsko–srijemska županija osnivač je 41 matične škole i 28 područnih škola, što čini ukupan broj od 69 škola sa područja VSŽ i broji 6 698 učenika, koji ostvaruju pravo na besplatnu prehranu.
Iz Županije su, pojašnjava Mustapić Karlić, prikupili izvješća o potrebama svih osnovnih škola te pristupili sustavnom rješavanju projekta prehrane, a s obzirom na veliki broj škola i novonastaloj situaciji, kojoj su se škole u kratkom vremenskom periodu trebale prilagoditi, uzevši u obzir osiguranje kuhinjskog i blagovaoničkog prostora, dopreme hrane iz matične škole u područne; provedbe postupka nabave; zapošljavanje kuharica, pomoćnih kuharica i spremačica; nabave neophodne opreme i inventara, prilagodbi vrste hrane učenicima sa zdravstvenim poteškoćama i sl.
Tijekom protekla tri tjedna na temelju zahtjeva prema Ministarstvu znanosti i obrazovanja, neke od škola su dobile suglasnosti za zapošljavanje kuhara, što je od ključnog značaja za pripravu toplog obroka.
„Ovisno o potrebama škola, bilo da se radi o neophodnoj dogradnji, izgradnji, adaptaciji ili samom opremanju osnovnih škola, Vukovarsko-srijemska županija osigurat će sve potrebno u okviru materijalnih mogućnosti, dajući potporu programu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026”, istaknula je pročelnica.
Jedna od onih koja se može pohvaliti osiguravanjem toplog obroka za svoje učenike je i Osnovna škola Antun Gustav Matoš Tovarnik koja to već radi sedam godina. „Poguranac” na početku je bio projekt „Užina za sve”, a nakon dvije godine financiranje prehrane u potpunosti preuzima Općina Tovarnik.
„Naša djeca već duže vrijeme imaju besplatne kuhane obroke i izuzetno smo zadovoljni. Poštujemo preporuke HZZ-a, u školi je oformljen i tim za unaprjeđenje i kvalitetu kuhanih obroka, a svoje prijedloge mogu davati i sama djeca. Naravno, ne puštamo ih da skroz vode glavnu riječ jer bi to stalno bile krafne, čokoladice, sladoled i slično, ali pomažu nam u sastavljanju jelovnika s kojim smo svi zadovoljni”, priča nam pozitivna iskustva ravnateljica Ljiljana Bandić.
Pohvalila je svoje učitelje i ostalo osoblje koji su, kako je rekla, svojim vlastitim rukama napravili blagovaonicu kako bi djeca imala primjerene uvjete.
„Nemjerljivo je ovo što smo dobili jer, vjerujte, nekoj djeci je to jedini pravi obrok. Kod nas se hrana ne baca, djeca kod kuharica mogu doći po još ako im nije bilo dovoljno, a ako nešto ne pojedu slobodno to mogu ponijeti kući”, zadovoljna je Bandić, ravnateljica škole koja trenutno broji 101 učenika.