Htjela je cigaru u kojoj će uživati, a danas u njenim limitiranim izdanjima uživa svjetska klijentela koja zna što je vrhunska kvaliteta najčišćeg duhana. Tako bismo mogli sažeti priču o uspjehu 63-godišnje Sanje Lopar, jedine žene u Europi koja proizvodi vlastite cigare, vlasnice brenda Lopar International sa sjedištem u Ženevi koja je sinoć u Vinkovcima prezentirala dašak pravog pravcatog hedonizma koji nikoga ne isključuje, niti ostavlja ravnodušnim.
Zajednička strast izrodila se u prijateljstvo s vinkovačkim barberom Krešimirom Španićem koji je u svom konceptualnom kutku ugostio vrhunsku stručnjakinju tople i karizmatične sarajevske duše u pratnji supruga.
“Došla je kroz život kao i sve strasti što dolaze, spojila nas je energija, pogodio se trenutak, vrijeme i mjesto da se nađemo u Vinkovcima. Cigara nije ‘nobl’ koliko je stvar osobnog zadovoljstva, a težiti izvrsnosti moj je cilj u ovom poslu koji će me možda usmjeriti prema nekome putu koji se može nazvati uspjeh. Time sam počeo povezivati stvari koje volim i među njima tražiti izvrsne. Tako se dogodila i Sanja i Lopar cigara. Tako personalizirana, oduševila me”, kaže domaćin ove tematske večeri darujući ju Vinkovcima.
Ovu novinarku po struci, nakon osobne ratne tragedije i spašavanja ranjenog sina iz opkoljenog grada, put spasa odvodi u Ženevu. Završava u financijskom svijetu muškaraca, a ona alkalna patina posljednje trećine cigare, koju je kao rijetko koja žena s njima degustirala jer joj je smetalo biti pasivni pušač, bila je okidač stvoriti sebi cigaru u kojoj će uživati od početka do kraja. Sanju s cigarom, prvo su osudile žene, dovoljno za pozitivan revolt i probuđen sarajevski inat. Svojom cigarom, a prvu je nazvala Sarajevo snubivši i kavu, i zemlju kotline, humus i šumu Trebevića, kožu, našavši dio svog identiteta te stavila točku na ono j u njenom imenu i potpisala svoj karakter vlastitom cigarom. Suprug joj je rekao da nije normalna, ali kako se iz ludosti rađaju genijalne stvari tako se i on, nepušač, upustio s njom u ovu avanturu koja traje, a u njoj uživaju i holivudske njuške i najveći svjetski kušači. U njenu autentičnost sinoć su se uvjerili i Vinkovčani.
“Tajna dobre cigare zove se fermentacija. Da biste dobili čistu cigaru, morate pustiti duhan da odleži, s puno tajni i filozofije da biste dobili recepturu koja vas zadovoljava, što dulja fermentacija, to čišći duhan”, pojašnjava.
Njena receptura dogodila se nakon četiri godine istraživanja, nosi broj 5 na degustacijskom testeru koju je uz njih šest napravio blender i od koje se naježila.
“Tražila sam nešto, a nisam znala što, samo sam znala kako neću duhan iz samo jedne zemlje jer je to već viđeno, aromatski pušite kubu, jedan te isti duhan. Umjesto purosa htjela sam nešto slično svom prštećem karakteru svega po malo, da putujem… Drugačiju od svih drugih, sebi sam htjela paletu koja se u tom trećem dijelu ne degradira, ne smrdi, nije agresivna, hoću ju kremastu, a takva ne postoji”, smije se Sanja.
Srce Lopar cigare je kubanski duhan, ali ima tu i Hondurasa, Nikaragve i Dominikanske Republike, dodaje. Prvotno se ne omiriše, tu svi griješe, kaže ova pasionirana zaljubljenica u cigare.
Njena aroma prvotno se degustira na jednu, pa na drugu nosnicu, a svaki udah priča zasebnu priču prije samog paljenja koje mora biti kružno ravnomjerno, 360 stupnjeva uz prethodno dobro odrezan vrh. Cigara se ne uvlači, ona se degustira, ‘pućka’ po narodski, s ciljem zadržavanja cijele palete aroma u kojoj se uživa otkrivajući neke arome, poučila je Sanja.
Cijena dobre cigare kreće se od 20 eura na više i dostupna je svakome za trenutke opuštanja, a ono što cigara traži jest vrijeme posvećeno iskonskom užitku, upućuje ova karizmatična žena.
Večer je upotpunio svjetski poznati barmen Miro Kljajić iz Osijeka prezentacijom ruma koji se sjajno snubljuje s ovom strašću.
A što čini cigaru drugačijom od cigarete?
Cigareta je nervozna jer izaziva ovisnost, cigara je degustacija koju sjajno upotpunjuje Limunada, čaj, čaša vašeg pića, poručuje jedina europska ženska potpisnica vlastite cigare.