KUD ”Ljeskovac” osnovan je 16. lipnja 2006. godine s ciljem promicanja folklorne baštine Slavonije i Hrvatske. Posebno rade na podizanju kvalitete amaterskog izvođenja, usavršavanju postojećih i razvijanju novih formi kulturno-umjetničke i folklorne djelatnosti te suradnji s KUD-ovima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
Na početku rada Kulturno umjetničko društvo „Ljeskovac” Vinkovci imalo je veći broj sekcija. Aktivno se radilo s djecom pa je tako mlađa dječja skupina okupljala je djecu predškolskog i školskog uzrasta do 10 godina s voditeljicama Elvirom Farkaš i Nadicom Bošnjak. Starija dječja skupina okupljala je djecu uzrasta iznad 10 godina s voditeljicom Antonijom Akrap. Odraslu folklornu skupinu vodio je Mirko Galić, tamburaše Darko Farkaš, a školu sviranja Darijan Raguž. Isto tako, u sastavu KUD-a aktivna je bila i škola zlatoveza.
Trenutno „Ljeskovac” okuplja tridesetak članova u odrasloj folklornoj sekciji i tamburaškoj sekciji, a tijekom godina na mjestu voditelja bili su Ivan Lion, Zdenka Škrlec i Mirko Galić. Predsjednik KUD-a je Dragan Šarčević, tajnik Igor Banovac, a potpredsjednice Elvira Farkaš i Mirjana Javor.
KUD „Ljeskovac do sada je sudjelovao na nizu folklornih smotri Vinkovačkih jeseni, na dječjim Vinkovačkim jesenima, Festivalu rakije u Tovarniku, Žetvenim svečanostima u Cerni, Bogdanovačkim folklornim večerima, Čijalu perja u Lužanima, Folklornim večerima u Korenici, gospodarsko-kulturnoj manifestaciji „Jesen u Lici” u Gospiću, Međunarodnoj večeri folklora „Vionica“ u BiH te smotri folklora „Lipanjski susreti“ u Gromiljaku, Općina Kiseljak, u BiH.
„Na ovim manifestacijama predstavljali smo slavonske plesove, splet baranjskih plesova, banatsku koreografiju, bunjevačke plesove te ražanačko kolo. Na nastupima diljem Hrvatske i susjedne BiH izveli smo koreografije plesova iz Slavonije, Baranje, Posavine, Like i Banata”, ističu u KUD-u.
Kroz protekle godine organizirali su i maskenbal za odrasle i djecu, proslavu blagdana svetog Nikole te pokladno jahanje ulicama Vinkovačkog Novog Sela. Također, organizator su folklornih manifestacija. Ranije to je bio jesenski Memorijal „Tomislav Mihin“, a sada organiziraju proljetnu „Noć folklora“.
U nadolazećem razdoblju, ističu, namjera je nabaviti audio tehnologiju za kvalitetnije probe i nastupe, a ono što trebaju je i nekoliko instrumenata za obučavanje mlađeg uzrasta te vlastite nošnje za koreografije koje uvježbavaju.