Nije novost da se Hrvatska, posebno otoci i Slavonija, suočavaju s nedostatkom liječnika obiteljske medicine. Na području Vukovarsko-srijemske županije trenutno ih nedostaje 12, čak šest ordinacija je bez stalnog liječnika, a u manjku smo i ginekologa, pedijatara i magistara farmacije.
O ovom problemu pričao je i županijski pročelnik za zdravstvo Mario Adamović na nedavno održanoj Koordinaciji župana, gradonačelnika i načelnika. Problem, ističe, posebno eskalira u ruralnim dijelovima pa tako, primjerice, Stari Jankovci, Nijemci, Otok, Gunja, Račinovci i Lipovac u ovom trenutku nemaju nositelje timova.
„Zato s načelnicima i gradonačelnicima dogovaramo zajedničke mjere i programe koji bi naš županiju učinili primamljivim mjestom za dolazak novoga liječničkog kadra”, istaknuo je Adamović. Tu bi možda mogle pomoći izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje jedinicama lokalne samouprave i županijama daju mogućnost dodatnog subvencioniranja plaća liječnika, što bi možda, nadaju se u Županiji, moglo privući mlade liječnike.
Jedan od glavnih razloga njihovog nedostatka je što liječnici uglavnom biraju velike gradove pa odlaze iz manjih sredina. Oni što ostaju zato su preopterećeni.
„U prosjeku većina liječnika radi tri ambulante dnevno, a kako bi pokrili mrežu potrebno nas je daleko više. Na području Doma zdravlja Vinkovci sad smo na 22 ambulante, nedostaje nam sedam liječnika pa se naizmjence kombiniramo da popunimo i da pacijenti uspiju dobiti adekvatnu skrb koliko toliko”, rekla je za HRT liječnica Maja Matijević iz Ordinacije opće obiteljske medicine u Vinkovcima.
Do 13 sati toga dana, dodala je medicinska sestra Marija Pintarić, posjetilo ih je čak 137 pacijenata: „Tu je bilo uključeno sve – pregledi, previjanja, injekcije”. Tako im je gotovo svaki dan.
Među onima koje su u potrazi za stalnim obiteljskim liječnicima su i Stari Jankovci, selo s oko 1100 stanovnika u kojemu se rijetko koji doktor duže zadrži. „Uglavnom su to mlađi koji kasnije idu za nečim boljim”, istaknula je Marija Mrvić, medicinska sestra u Starim Jankovcima.
Liječnika ima dovoljno u Hrvatskoj, no situacija bi bila puno bolja da su oni jednako raspoređeni, smatra Petar Kulić, ravnatelj Doma zdravlja Vinkovci. „Natječaji su stalno otvoreni, ali ne možete nekoga prisiliti da dođe raditi. Nude se i stanovi, ali ništa ne pomaže. Strah me da ćemo doći do jednog trenutka kada neće imati tko raditi”, zaključio je Kulić.