Okupljeni u projektu Ljetna škola Domovina, mladi iz svih dijelova svijeta ovih se dana vraćaju svojim hrvatskim korijenima. Njih 25 uči o povijesti, kulturi, baštini, gastronomiji i prirodnim ljepotama kojima su nekada davno bili okruženi njihovi stari, a trećeg dana projekta stigli su i u najstarije europsko naselje.
Hrvatska i hrvatski jezik nisu nepoznanica za Luciju Geršković iz Washingtona, USA. Roditelji su joj iz Zagreba pa svake godine stiže u našu državu, upija kulturu i običaje koji su, kako nam je rekla, u njezinoj obitelji oduvijek. U Slavoniji i Vinkovcima je prvi put.
„Sviđa mi se, ima puno toga što nisam znala ranije. Super je osjećaj što smo svi zajedno ovdje jer nas povezuju hrvatski korijeni, a svatko donosi nešto iz svoje zemlje. Iako je velika razlika između života tamo i ovdje, ja sam naviknuta jer često dolazim”, ispričala nam je Lucija.
Jedna je tek u nizu onih koji se planiraju vratiti u Hrvatsku, a kako smo mogli čuti, neki su poželjeli upravo kod nas i studirati.
„Probam doći svake godine u Hrvatsku, no ovo mi je prvi put u Vinkovcima. Iako još nismo puno toga vidjeli, jako mi se sviđaju hrana, glazba i priroda, osobito zelenilo koje dosad nisam toliko viđala jer uvijek idem na more. Oduševljena sam šunkom i sirom, a i kava je odlična”, svoje dojmove otkrila nam je Nancy Paris Rosen iz Toronta, Kanada.
Sve što je trebala napraviti da dođe u Hrvatsku bilo je prijaviti se za projekt objavljen na stranicama hrvatske ambasade u Kanadi. Nije dugo dvoumila, dodaje, budući da joj je mama iz Senja, otac iz Tihaljine, BiH. „Kad ode u mirovinu vratio bi se ovdje jer je život puno ljepši”, ističe Nansy.
Ljetna škola Domovina („Domovina Birthright Program“), projekt je Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske nastao u partnerstvu s Udruženjem hrvatsko–američkih stručnjaka (ACAP-om).
Okuplja mlade hrvatske iseljenike u dobi od 18 do 30 godina koji žele učiti o svojoj hrvatskoj baštini, istražiti ljepote i uzbuđenja Hrvatske, povezati se sa svojim hrvatskim identitetom i vršnjacima u domovini te stvoriti trajne veze i prijateljstva, pojasnila nam je danas u Vinkovcima Croatiana Gregurić, savjetnica Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske
„Prilika je ovo da upoznaju dijelove Hrvatske koji nisu na tipičnim turističkim rutama, da se snažnije povežu s povijesnom, kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama Hrvatske koje možda nikada ne bi posjetili. Mladi reagiraju izuzetno pozitivno, najviše im se sviđa hrana, a pod posebnim su dojmom ostali slušajući o ratnim strahotama”, istaknula je Gregurić.
Počeo je u ponedjeljak, traje ukupno 15 dana, a sudionici će obići cijelu Hrvatsku – od Iloka do Čilipa.
Osim iz Kanade i USA, u Vinkovcima su danas i mladi iz Australije, Švicarske, Argentine te Ujedinjenog Kraljevstva.
„U Vinkovcima je jako puno vrijednoga i zanimljivoga za obići. Mi u ovom kratkom vremenu možemo istaknuti ono najvažnije, to je naša gostoljubivost i domaćinstvo po kojima smo poznati, ali i kontinuitet življenja od osam tisuća godina. Pokazat ćemo im naš grad, park, okolica, bogatstvo naše šume na Šokačkom stanu, ali i Gradski muzej u kojemu uistinu mogu doživjeti i iskusiti ono što baštinimo te otići s lijepim uspomenama”, zaključila je Martina Matković, direktorica Turističke zajednice grada Vinkovaca.
Nakon obilaska kreću put Đakova, pa preko Zagorja, Gorskog Kotara, Istre stižu u Dalmaciju gdje na krajnjem jugu završavaju svoju ljetnu avanturu.