Rukovoditelj Službe za proizvodnju i razvoj Hrvatskih šuma Mladen Slunjski kazao je u HTV-ovoj emisiji “Studio 4” kako su prema procjenama, koje se svakodnevno ažuriraju, trenutne štete milijun i četiristo tisuća kubika. Najviše šteta zabilježeno je na području UŠP Vinkovci – 850 tisuća, Gradiška – 250 tisuća, Bjelovar – sto tisuća, te Zagreb, Požega, Osijek, Gospić i Sinj.
Slunjski je rekao da je ukupna godišnja proizvodna količina Hrvatskih šuma pet milijuna i dvjesto tisuća kubika.
“Znači, to je više od jedne četvrtine ukupno, međutim problem je što je najviše koncentrirano u Vinkovcima, jer je tamo najveća količina stradala. I to je dvije godine redovnog poslovanja podružnice Vinkovci”, poručio je.
Slijedom toga, najavio je kako će doći do poremećaja. Hrvatske šume su pregledale i otklonile “prvu robu”, koja je bila po prometnicama, te slažu planove, kojima bi u što kraćem roku, sa što manjom štetom obavili te poslove.
Sanacija bi mogla potrajati i do dvije godine. Slunjski je naglasio kako je vrijednost robe, po prosječnim cijenama, preko milijardu kuna srušenih stabala.
Šteta će biti oko dvadeset, trideset posto te vrijednosti.
Novi predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić za HTV je istaknuo da je oluja, koja je prošli tjedan zahvatila cijeli prostor Hrvatske od Istre do Iloka, prouzročila štetu koja se do današnjeg dana procjenjuje na milijun i pol kubika. To je više od milijun stabala.
Najviše je štete na području Vukovarsko-srijemske županije. Ukupna šteta na šumama je 140 milijuna eura.
Dujić je dodao kako su se Hrvatske šume građanima i stožerima Civilne zaštite stavile na raspolaganje odmah nakon oluje. Čistile su se prometnice, a održan je i sastanak s ministarstvima.
Preporuka građanima je zasad ne posjećivati šume i parkove jer ta područja i dalje nisu sigurna.