Odlazak na godišnji odmor kod velikog broja Vinkovčana podrazumijeva u naramku nekoliko dobrih knjiga za more. Stoga, dinamika posjeta knjižnici tijekom ljetnih mjeseci ne razlikuje se bitno od ostatka godine, pa smo provjerili kod naših knjižničara koji naslovi su najtraženiji ovog ljeta.
“Ono što čini razliku, veći je broj dolazaka korisnika koji manje čitaju tijekom godine pa žele to ljeti nadoknaditi”, potvrdila je voditeljica Odjela književnosti u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci Tia Pažanin.
Kako nove tehnologije nude mogućnost posudbe i e-knjiga, ipak većina pasioniranih ljubitelja čitanja i dalje preferira tiskano izdanje.
„Često razgovaramo s njima o toj temi pa nam naglašavaju da više vole taj sami osjećaj listanja i mirisa knjige, a e-knjigama više su priklonjeni mladi. Moram naglasiti da naša Služba nabave redovito nabavlja e-knjige koje možete pronaći na našem Katalogu, a od nedavno možete posuditi i zvučne knjige”, ističe Pažanin.
Na vrhu ljestvice ovogodišnjih najčitanijih naslova i dalje je knjiga o tuzi, nadi, gubitku, ljubavi, svojevrsnoj odi životu, a to je Svježa voda za cvijeće nagrađivane francuske književnice Valérie Perrin.
“Do nje je teško doći i najčešće je na rezervaciji. Dugi niz godina najviše su posuđivani romani ljubavne tematike, ali ove godine dolazi do promjena jer su sve traženiji tematski drugačiji. Najtraženiji ljubavni romani su Sve što smo ikad željeli, 1000 poljubaca, svi romani Julie Quinn, U tvojim cipelama, Ljubavni eksperiment u Americi…”, kazala je.
Neizostavno ljetno štivo su krimići i trileri među kojima su i dalje vodeći skandinavski autori, a najtraženiji naslovi Žrtva 2117, Mentalist, Sluškinjin dnevnik, Piramida, Kućna pomoćnica, Krvavi mjesec…Nadalje životne i obiteljske drame.
“Godinama je na vrhu Kristin Hannah, a ovo ljeto najviše traženi su Vučja djevojčica i Njezina bitka. Lucinda Riley s osam nastavaka Sedam sestara i dalje je jako tražena. Preporuke na društvenim mrežama, knjigu Bijelo se pere na devedeset, dovele su isto u sami vrh, a moja preporuka je Studeni od Alene Mornštajnove”, navodi knjižničarka.
Među povijesnim i ratnim romanima vode Pariški zadatak, Djevojčica iz Auschwitza, Priča iz Casablance, a romani s vjersko-ljubavnim motivima su neizostavno ljetno štivo. Najčitanija je Tessa Afshar i njezine Kći Rima i Korintska kradljivica.
„Ono što nas je jako iznenadilo, a ujedno smo jako sretni, jako su čitana i dijela naših autora. Kristijan Novak – Slučaj Vlastite pogibelji, Ante Tomić – Nada, Marina Vujčić – Sigurna kuća, Igor Beleš – Listanje kupusa, Magdalena Blažević – Sezona berbe”, zadovoljno će knjižničarka.
Mladi su ovo ljeto usredotočeni na tri autorice Anu Huang, Monu Kasten i Colleen Hoover, popularna je i psihološka literatura tzv. priručnici samopomoći, pa sa Znanstvenog odjel izdvajaju naslove 48 zakona moći i Mentalni sklop izvrsnosti. Kako ovo ljeto prolazi u znaku Europskog nogometnog prvenstva i Olimpijade, biografije sportaša vruća su roba s polica, posebice dva naslova o životu Luke Modrića, navodi Pažanin. No, ne treba generalizirati jer ukusi čitalačke publike također su različiti. Kako se inače kaže da je ljepota u oku promatrača…
„Tako je ljepota pisane riječi u oku i opusu čitača. Mislim da je najbolje da naši korisnici i potencijalni korisnici dođu u Gradsku knjižnicu, sami izaberu, vide što imamo ili potraže preporuku knjižničara. Čekamo vas i rado ćemo vam pomoći u izboru”, zaključuje voditeljica Odjela književnosti. Eto poziva za odmor uz putovanje nekim drugim svjetovima u savezništvu naše mašte i knjige.