Goran Rem (Slavonski Brod, 1958.), osječki književnik i znanstvenik, odnedavno umirovljeni profesor Filozofskoga fakulteta u Osijeku uz počasno zvanje profesora emeritusa, danas je na poseban način, kao slavljenik koji dariva, proslavio svoj rođendan i u njegovim Vinkovcima, u kojima je proveo djetinjstvo i mladost.
Večeras je, naime, obavljena primopredaja njegove radne zbirke, koja je nastajala tijekom 33 godine znanstvene karijere, Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci.
„To je zbirka koja s godinama rasla u mom kabinetu na fakultetu. Te sam knjige nabavljao za potrebe novih kolegija ili za projekte, brinuo o njima, ali i ih i dijelio studentima. Neku malu šansu da dobije moju kabinetsku knjižnicu imala je moja fakultetska knjižnica. Imala je neku malu šansu i Gradska i sveučilišna knjižnica u Osijeku, međutim, ona prebiva u jedno devet puta manjem prostoru nego što bi trebala biti, a već nekih osam godina od početka izgradnje nova knjižnica stoji kao betonska konstrukcija zarasla u korov i ja na to mogu samo slegnuti ramenima”, istaknuo je Goran Rem.
Tako je kao logično, a nekako i najprirodnije rješenje, izbor pao na vinkovačku Knjižnicu.
„Ja sam bio student putnik i nisam ni znao gdje mi je na fakultetu u Osijeku knjižnica, a nije mi to ni trebalo jer vinkovačka knjižnica je imala apsolutno sve. I ono što uvijek ponavljam kao neku anegdotu, meni kao tom klincu koji je studirajući ulazio u sve više i više knjiga, uopće nije bilo zamislivo da neke knjižnice to nemaju. Ja sam mislio da svaka knjižnica ima sve knjige jer knjižnica u koju ja idem ima sve knjige”, kazao je Rem sjećajući se stare vinkovačke Knjižnice u Zvonimirovoj 9 iz svojih srednjoškolskih i studentskih dana, ali i sjećajući se noći sa 16. na 17. rujna 1991. godine kada je agresorskim projektilima zapaljena i u plamenoj buktinji u potpunosti uništena zgrada tadašnje Narodne knjižnice i čitaonice Vinkovci i cjelokupan njezin fond.
A za što je Knjižnica postala bogatija ovim darom pojasnila je knjižničarka Željka Djeke. Do sada, kazala je, obrađeno je i uvedeno 2314 primjeraka knjiga. Preostaje mali broj neobrađenih knjiga njih 100-tinjak te serijskih publikacija, kojih ima 162 naslova i 1056 primjeraka.
„Zbirka ponajviše sadrži građu zavičajnog karaktera, knjiga naših zavičajnih pisaca i nakladnika, a pritom mislimo na vinkovačko i Vinkovčane. Kako i priliči, najbrojnija su lirska izdanja. Osim građe na hrvatskom jeziku, u zbirci su i knjige te serijske publikacije na bošnjačkom, srpskom, njemačkom, poljskom, slovenskom, mađarskom i drugim jezicima”, istaknula je Željka Djeke.
Sve to može se vidjeti na web stranici Knjižnice odabirom kataloga te s lijeve strane odabirom linka Zbirka Gorana Rema.
„Ova građa svakako je obogatila Zavičajnu zbirku Cibaliana, posebno s rijetkim i starim izdanjima, a tako će ostati i sačuvana. Naravno, svakom korisniku ili gostu Knjižnice, kao i sve ostalo, moguće je vidjeti zbirku i koristiti se građom”, istaknula je Željka Djeke.
Primopredaji zbirke u ime Grada Vinkovaca nazočila je pročelnica za kulturu i turizam Marija Liščić Drmić.
„Ovo je još jedan značajan prilog vrlo vrijednom knjižnom fondu koji naša knjižnica ima, koji doprinosi njegovom proširenju i ponudi prema korisnicima. Ovom donacijom naša je knjižnica još bogatija i zahvaljujemo se Goranu Remu na ovom daru, a nadamo se da će ovakvih donacija biti i dalje”, istaknula je pročelnica Liščić Drmić.