Ekstremna kiša stvara probleme diljem Hrvatske! Bujaju Sava i Kupa, u Gorskom kotaru na snazi izvanredne mjere, rijeka Vučica u Orahovici poplavila je ulice…Državni hidrometeorološki zavod izdao je specijalno upozorenje građanima zbog obilnih padalina i posljedica koje će izazvati u sljedećim danima, a kako smo istražili, stanje u Osječkoj regiji nije za uzbunu.
“BUDITE NA OPREZU i svjesni mogućnosti lokaliziranog poplavljivanja manjeg broja građevina uz lokalni prekid aktivnosti na otvorenom. Očekuju se teški uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te mokrih kolnika”, upozorenje je Državnog hidrometeorološkog zavoda koje se odnosi se na Osječku regiju.
Vukovarsko-srijemska županija je u žutome, što znači da je vrijeme potencijalno opasno. Prema objavljenoj interaktivnoj karti, tako će biti još do 13 sati, nakon čega ulazimo u zeleno – manje oborina i manje vjetra.
Zbog dugotrajne oborine u Hrvatskoj i BiH, DHMZ upozorio je na povećanje vodostaja na slivu Save.
Nakon nekoliko kišnih dana, kako ističe, nastavlja se oborinska epizoda uz dotok vlažnog zraka u sklopu ciklone koja se od južne Italije vrlo sporo premještala u Jadransko more. “Prizemna ciklona će se tijekom petka i subote postupno popuniti, no na vremensku situaciju će utjecati visinski ciklonalni vrtlog koji zahvaća Jadransko more, Balkanski i južni dio Apeninskog poluotoka i u sklopu kojeg će nam nastaviti pritjecati zrak bogat vlagom. Do nedjelje se očekuje obilna kiša, osobito na području Dinarida”, navodi DHMZ.Q
“Obzirom na prognoziran nastavak kišnog razdoblja na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine tijekom sljedećih nekoliko dana, ostvarene oborine bi mogle uzrokovati značajno podizanje vodostaja svih pritoka rijeke Save, a naročito njenih desnih pritoka – Una, Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Bosna, Vrbas, itd. Uslijed povećanih dotoka sa svih pritoka doći će i do povećanog dotoka rijeke Save u njenom srednjem i donjem dijelu toka u Hrvatskoj. Hidrološke postaje na navedenim rijekama bi mogle doseći značajne stupnjeve obrane od poplava što će prvenstveno ovisiti o ostvarenoj oborini na pojedinim slivovima”, dodaje se.
DHMZ napominje da je pozornost potrebno usmjeriti na Kupu s pritocima, donji dio toka Une, te srednji i donji dio toka Save jer će se, prema sadašnjim prognozama, nastavak oborine dogoditi na njihovim slivnim područjima. Uz to, iako rijeka Neretva utječe u Jadran u Hrvatskoj, većina njenog sliva se nalazi u Bosni i Hercegovini. Njihova nadležna Agencija za vodno područje Jadranskog mora jučer je izdala upozorenje o mogućim poplavama za donji dio sliva Neretve s očekivanim vrhom vodnog vala 29./30. ožujka, što posljedično znači da je moguć je porast vodostaja i na hrvatskom dijelu Neretve.