Od jeseni informatika postaje obavezan predmet u osnovnim školama

|

Neke od škola na jesen počinju s novim programom eksperimentalne kurikularne reforme, ali prvi veliki potez ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak bio je uvođenje informatike kao obaveznog predmeta u osnovnim školama.

Promjena je najavljena u drugoj polovici 2017., a počinje stupati na snagu u školskoj godini 2018. na 2019. U ovoj prvoj fazi, informatika postaje obavezna za učenike petih i šestih razreda, a od sljedeće godine, uvela bi se kao obavezan program za sedme i osme razrede.

Još u pilot projektu, s kojim se krenulo 2016. godine, osigurano je oko 300 milijuna kuna europskih sredstava iz Europskog socijalnog fonda i Europskog fonda za regionalni razvoj.

Za našu školu mogu reći da su učenici u većini slučajeva pohađali izbornu nastavu informatike tako da se kod nas taj prijelaz neće pretjerano osjetiti. U Ivanu Mažuraniću imamo potrebnu opremu i odgovarajuće uvjete, a k tome učenici vole računala i informatiku stoga je u našem slučaju sve više-manje stvar formalnosti“, komentirala je Marina Markić, ravnateljica Osnovne škole Ivana Mažuranića Vinkovci.

Informatika će se učiti po kurikularnim sadržajima koji su već razvijeni, a većina osnovnih škola sadrži osnovnu potrebnu opremu za izvođenje gradiva. Za uvođenje novog obaveznog predmeta, teritorij je pripremio projekt e-Škole. Projektom se aktivno radilo na jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava s ciljem osposobljavanja učenika za tržište rada, daljnje školovanje i cjeloživotno učenje. U digitalno zrelim školama i adekvatnom uporabom informacijske i komunikacijske tehnologije, školom se upravlja učinkovito i transparentno, razvijaju se digitalno kompetentni nastavnici spremni za primjenu inovacija u pedagoškim praksama, a time se zapravo radi na razvoju digitalno kompetentnih učenika spremnih za nastavak školovanja, ujedno konkurentnijih na tržištu rada.

Kada bi uzeli kompletnu sliku učenika od petog do osmog i podijelili ih u razrede, možda bismo skupili jedan cijeli djece koja svojom voljom nisu htjela pohađati informatiku kao izborni predmet. Povećanje je minimalno, a organizacija nezahtjevna. Doduše, u pogledu računala moramo napomenuti kako polako postaju zastarjela tehnologija. Tom segmentu bi se trebalo dodatno posvetiti, a ostatak – organizacijski i prostorno nije problem“, izjavio je Damir Burić, ravnatelj Osnovne škole Vladimir Nazor Vinkovci.

Za ovu godinu, gradivo informatike bit će usmjereno na razvoj algoritamskog načina razmišljanja i razvoj digitalne pismenosti, kao i aktivna upotreba tehnologije u svrhu učenja i obrazovanja. Na program informatike planirano je oko 70 školskih sati godišnje. Usporedno s novim programom, na planu informatičkih reformi dobar će dio projekata također krenuti s ovom školskom godinom, ali oni nemaju toliko veze s informatikom kao obaveznim predmetom nego integracijom iste u druge predmete.

Prema procjenama Ministarstva znanosti i obrazovanja obavezni program informatike iziskivat će i povećanje nastavnog kadra za 10 do 15%.

Redovna nastava je pokrivena s dva sata informatike jedanput tjedno. S ovom promjenom dobivamo dva do četiri sata viška, ali oni će se rasporediti na izborne predmete“, rekla je učiteljica informatike pri Osnovnoj školi Josipa Kozarca, Mirjana Levanić.

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336