Današnji dan u svijetu se obilježava kao Međunarodni dan prijevremeno rođene djece, u javnosti odmila nazvanih „Palčići“. Obilježavanjem ovoga dana želi se podići svijest javnosti o problemima i posljedicama s kojima se nedonoščad i njihovi roditelji susreću. Dosad se obilježavao kroz različite aktivnosti, od edukacija, pa sve do osvjetljavanja građevina dekorativnom rasvjetom ljubičaste boje, prepoznatljive bojom Palčića.
Trendovi u svijetu su već godinama isti, a to znači da se od sve novorođene djece njih sedam posto rodi prijevremeno, odnosno prije navršenog 37. tjedna života. Međutim, svjetski je trend da se sve više njih rađa sve ranije, već negdje od 22. tjedna, a nedonoščad koja se rodi u to vrijeme može preživjeti. Upravo zato, neonatologija u cijelome svijetu usmjerena je na povećanje njihovog preživljavanja. Stopa smrtnosti beba rođenih prije 37. tjedna je pala i u konstantnom je padu, no bebe koje su rođene značajno prerano vjerojatno će imati ozbiljne i brojne dugoročne probleme.
„Najčešći uzrok prijevremenog rođenja u modernom svijetu su infekcije i to je nešto na što mame i njihovi ginekolozi moraju misliti tijekom trudnoće kako bi se liječile i kako bi se rađalo manje prijevremeno rođene djece, odnosno da bi se rodile što bliže terminu. Prošle godine je u Vinkovcima bilo oko 750 poroda, ako znamo da je 7 posto djece rođeno prijevremeno, znači da se radi o oko 50 prijevremeno rođene djece“, pojasnili su nam s Odjela pedijatrije vinkovačke bolnice.
U Općoj županijskoj bolnici Vinkovci rađaju se djeca koja su rođena „near term“, odnosno blizu termina, a majke djece za koje se pretpostavlja da će se porod dogoditi puno ranije se transportiraju u kliničke ustanove kako bi se njihovoj puno ranije rođenoj djeci mogla brzo pružiti adekvatna pomoć. Ističu kako su u posljednja dva desetljeća uloženi veliki napori u edukaciju osoblja, no da je Hrvatska trenutno u fazi gdje je puno veći problem medicinska oprema koja je skupa i koja se jako brzo razvija.
„Svijest o nedonoščadi, njihovim velikim potrebama i njihovom liječenju traži angažman cijeloga društva i ta briga i opremanje zdravstvenih ustanova treba biti na razini šire društvene zajednice. Svojim brojnim aktivnostima, Klub roditelja nedonoščadi “Palčići” želi društvo osvijestiti o problemima s kojima se nose hrabri roditelji, time nam ljubičasto osvjetljavaju put i hvala im na tome, ali njihov konačni cilj je da cijelo društvo toga bude svjesno, da nas uvrste u projekte i strategiju razvoja zdravstvene zaštite za dobrobit djece i cijeloga stanovništva. Moramo znati da je djece sve manje i manje i da je svako dijete i svaki dječji život dragocjen“, poručili su.
Ljubičasta boja postala je simbol obilježavanja ovog dana jer predstavlja osjetljivost i izuzetnost. Naime, prijevremeno rođena djeca osobito su osjetljiva u periodu neposredno nakon rođenja i u ranom razvoju, zbog čega se njihovi roditelji kao i zdravstveni radnici nalaze pred brojnim izazovima.