Svake godine se 25. studenoga obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u cilju podizanja svijesti o ovom velikom problemu. Nasilje nad ženama prepoznato je kao globalni javnozdravstveni problem te se o njemu posljednjih godina provode brojna istraživanja, a značajni napori se ulažu i u prevenciju.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Od 25. studenoga do 10. prosinca 2020. godine UN vodi globalnu kampanju “Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect!” – 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja.
Obilježavanjem 25. studenoga u svijetu se nastoji podići svijest i senzibilizirati javnost na ovaj problem kao oblik neprihvatljivog društvenog ponašanja. O problemu nasilja nad ženama treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se bave ovim problemom treba potaknuti na međusobnu bolju suradnju i aktivnosti da bi svima osigurali život bez nasilja i diskriminacije.
Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline, najčešće partnera. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 38% ubojstava žena su počinili njihovi partneri.
Tema je to bila i online sastanka županijskog tima Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji na kojemu je istaknuto kako je ove godina kao nijedna druga, no čak je i prije virusa COVID-19 nasilje nad ženama i djevojkama poprimilo razmjere pandemije.
„Intimni partner je u posljednjih godinu dana zlostavljao 243 milijuna žena i djevojaka prema podacima UN-a. Kako su zemlje provodile mjere lockdown-a u cilju zaustavljanja širenja koronavirusa, nasilje nad ženama, posebno nasilje u obitelji, intenziviralo se – u nekim zemljama pozivi za pomoć povećali su se pet puta. U drugima su se formalna izvješća o obiteljskom nasilju smanjila, jer žrtvama je teže potražiti pomoć i pristupiti podršci redovnim putem. Zatvaranje škola i ekonomski zastoj učinili su žene i djevojke siromašnijima, izvan škole i bez posla, te ranjivijima na iskorištavanje, zlostavljanje i uznemiravanje“, istaknula je izlagačica sociologinja Ivana Sučić, voditeljica Županijskog tima za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, dodavši kako se zato sada, kao nikada prije, mora svim raspoloživim mehanizmima sprječavati nasilje nad ženama i djecom te izlaziti u susret potrebama žrtava.
Glavna poruka obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama je važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode te razumijevanje nasilja oblikom diskriminacije žena. Važno je zaustaviti ignoriranje i umanjivanje nasilja nad ženama, a posebice tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja – zaključeno je na sastanku.
Županijski tim u suradnji sa Županijskim Povjerenstvom za ravnopravnost spolova, udrugom B.a.B.e. i školama povodom 16 dana aktivizma planira održati dvodnevni online seminar i trening s nastavnim osobljem odgojno obrazovnih ustanova na teme: Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u obitelji, s akcentom na obveze odgojno obrazovnih ustanova.