Najvažniji dio blagdanskog stola mnogima je šunka. Domaće proizvedena od slavonske svinje svakako je delicija koju si mnogi posjetitelji vinkovačke tržnice vrlo rado žele priuštiti, a uz nju je neizostavno i domaće povrće nastalo kao rezultat truda i muke ovdašnjih poljodjelaca. Tradicionalna uskrsna trpeza neće izostati ni ove godine.
Štandovi prepuni domaćeg i zdravog voća i povrća, jaja i šunka kao neizostavni dijelovi blagdana Uskrsa te osmijesi na licima prodavača prizori su koji posljednje subote i srijede vladaju na vinkovačkoj tržnici. Proljeće je stiglo u grad, a željno iščekujemo i najvažniji kršćanski blagdan, pa dobrog raspoloženja ne manjka. Kako kod kupaca, tako i kod prodavača koji su zasukali rukave i pred naše građane donijeli plodove svoga rada. Iako se osjete posljedice krize, naši gospodarstvenici, prisjećajući se prošle godine, relativno su zadovoljni. “Svake godine je sve gore i gore, ali barem možemo raditi”, zaključuju.
Već uobičajeno je gradska tržnica pred blagdane jedno od glavnih mjesta nabavke proizvoda za tradicionalnu uskrsnu trpezu. Iako su trgovački centri i dalje veliki problem koji svojim niskim cijenama guše domaću proizvodnju, još uvijek postoje oni koji blagdanski ručak ne mogu zamisliti bez domaćih proizvoda. Od mladog luka, svežnjeva rotkvice i domaće šunke do ostalog sezonskog povrća i suhomesnatih proizvoda – bogata ponuda zadovoljit će sva nepca. Na štandovima ćete naići i na domaća jaja, obojana i neobojana, sezonsko cvijeće poput maćuhica, narcisa i cica-maca te brojnih ukrasa za potpuni doživljaj Uskrsa koji ni pandemija neće spriječiti.
U gotovo svakoj uskrsnoj košarici i ove će godinu glavnu ulogu imati šunka. Domaću dimljenu šunku kod domaćih proizvođača možete pronaći za 120 kuna po kilogramu, dok se cijene kulenove seke i domaće dimljene slanine kreću uglavnom između 40 i 60 kuna. Osim suhomesnatih proizvoda, većina posjetitelja posezala je i za mladim lukom i jajima. Za vezicu mladoga luka, onog sitnijeg, izdvojit ćete tri kune, dok ćete za veći dati uglavnom pet kuna. Domaća jaja su između 1 i 1,20 kuna, a brojni su štandovi u svojoj ponudi imali i obojana jaja za 10 kuna po komadu.
“Bojam ih na tradicionalan način u luku. Najprije na jaje stavim list djeteline i svežem ga u najlonku. Ljusku od luka stavim u veliki lonac s vodom i kad prokuha u njega stavljam jaja i kuham još onda 15-20 minuta. Poslije kuhanja jaja još malo ostavim u loncu da se boja bolje uhvati, pa onda skinem sve s njih i premažem malo slaninom da dobiju sjaj”, ispričala nam je gospođa Ankica iz Vođinaca koja svoja jaja na vinkovačkoj tržnici prodaje 15 godina. Kako kaže, uvijek je bilo uspona i padova, no ovo je zasigurno jedna od lošijih godina. “Ljudi nemaju novaca, neki su i dobili otkaze zbog korone, a puno njih kupuje i u trgovačkim centrima gdje je jeftinije. Kod nas je zdravije i kvalitetnije, ali eto, situacija nas tjera da biramo cijenu, a ne kvalitetu”, dodaje.
Sljedeća uskrsna namirnica na spisku najpoželjnijih je rotkvica – proljetna kraljica zdravlja i vitaminska bomba. Iako rotkvice ponajprije vežemo uz uskršnji stol, velik broj građana ovu namirnicu kupuje zbog njezinog bogatog nutritivnog sastava te ljekovitih svojstava. U ponudi su kod brojnih gospodarstvenika, a pronašli smo ih po cijeni od pet kuna. Od ostalog povrća tržnica obiluje zelenom salatom koja se nudi također za pet kuna, mrkvom za pet kuna, paprikom za 13, kupusom za 5 do 10 kuna po glavici te tikvicom za oko 15 kuna. Pronašli smo i blitvu i rajčicu za uglavnom 15 kuna po kilogramu.
Pogled nam je rado skretao i na jagode koje su svojom jarkom crvenom bojom mamile posjetitelje. 30 kuna po kilogramu nije baš cijena na koju će puno njih pristati, no zainteresiranih nije nedostajalo. Bilo je tu i jabuka za sedam kuna po kilogramu. Nudi se i prvo proljetno cvijeće. Stručci cica-maca stoje od 5 do 10 kuna, a za svega tri kune u ponudi su i sadnice cvijeća. Narcisi koji su već na izmaku možete pronaći za pet kuna.
Uskrsna trpeza i ove će godine u većini domova ostati tradicionalna
Uskrsna trpeza kod građana Hrvatske najčešće će sadržavati ono najpotrebnije: kuhana jaja, kuhanu šunku, rotkvicu i hren, a neće nedostajati ni drugih delicija, samo će biti manje zastupljene. Ukupno 62,3 građana planira štedjeti pri kupnji namirnica za ovogodišnji Uskrs, a svaki treći će za namirnice za uskrsni ručak potrošiti od 100 do 299 kuna. Najviše njih, svaki četvrti građanin ili 25,6 posto, planira na uskrsne namirnice potrošiti između 200 i 300 kuna, a 8,6 posto od 100 do 199 kuna.