Predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je danas na sjednici Vlade 8. paket mjera za zaštitu standarda građana i konkurentnosti gospodarstva vrijedan 296 milijuna eura. Poručio je da je paket mjera cjelovit i ciljan, pomaže svima onima kojima je to potrebno, osigurava kontinuitet mjera građenja sigurnosne mreže, očuvanja socijalne kohezije, predvidljivosti i pomoći kućnim proračunima te konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, s posebnim naglaskom na podršci umirovljenicima i onima koji teže žive, naglasio je. Kada se zbroje svi dosadašnji paketi Vladinih mjera pomoći građanima i gospodarstvu, kazao je premijer, vrijedni su 8 milijardi i 300 milijuna eura.
Predstavljajući detaljnije paket mjera, premijer Plenković naglasio je da cijene struje za kućanstva kao i za mikro, male i srednje poduzetnike ostaju iste. Cijene plina i toplinske energije također ostaju iste, dodao je, a paket koji se odnosi na cijenu energenata vrijedan je 140 milijuna eura. Naglasio je kako to znači da će cijena struje ostati ista i za vrtiće, škole, fakultete, institute, knjižnice, muzeje, bolnice, zdravstvene ustanove, domove za starije i nemoćne, udruge, vjerske zajednice, župne urede, općine, gradove, županije, komunalna poduzeća i ostale.
“Takva mjera koja omogućuje i sigurnost i priuštivost i predvidivost itekako je korisna svim ovim subjektima koji će moći nastaviti svoje poslovanje”, poručio je.
Ta je mjera i prava podrška u poslovanju i konkurentnosti za mikro, male i srednje poduzetnike, a puno znači i za kućne proračune svih hrvatskih građana. Na taj način, dodao je premijer Plenković, omogućit će se veća socijalna i gospodarska otpornost u uvjetima globalne nestabilnosti.
Drugi dio paketa mjera odnosi se na potporu umirovljenicima, a vrijedan je 62,5 milijuna eura. Riječ je o jednokratnoj potpori za umirovljenike od 50 eura, a primit će je svih milijun i 227 tisuća umirovljenika. Isplata će uslijediti u travnju, dodao je premijer Plenković i podsjetio da je do sada umirovljenicima isplaćeno 10 jednokratnih potpora, ukupno vrijednih 711 milijuna eura.
Treći dio paketa mjera odnosi se na naknade za troškove energije, a vrijedan je 62,2 milijuna eura. Riječ je o naknadi od 70 eura za ugrožene kupce energenata, a premijer je podsjetio da je ta naknadna u ovim godinama krize znatno povećana. Ovu mjeru koriste i korisnici zajamčene minimalne naknade, a uz ovu potporu oni i dalje ostvaruju pravo na naknadu za stanovanje, grijanje, komunalije i vodu. Status ugroženog kupca energenata ima 105 tisuća osoba, a uključuje i korisnike inkluzivnog dodatka 1., 2., ili 3. razine potpore kojima nije osigurana usluga smještaja ili organiziranog stanovanja, korisnije zajamčene minimalne naknade, nacionalne naknade za starije osobe i novčane naknade za branitelje.
Dio paketa odnosi se na pružatelje socijalnih usluga, a riječ je o naknadama za troškove energije od 70 do 540 eura, ovisno o vrsti i broju korisnika – 70 eura za pružatelje usluga smještaja u udomiteljskoj obitelji, 80 eura za pružatelje usluga pomoć u kući te od 140 do 540 eura za pružatelje usluga smještaja, organiziranog stanovanja i boravka.
Mjerom je obuhvaćeno preko 500 pružatelja usluga i 2.500 udomiteljskih obitelji, a vrijednost mjere je 1,9 milijuna eura.
Četvrti dio paketa mjera odnosi se na naknade za nezaposlene hrvatske branitelje, a vrijedan je 1,5 milijuna eura. Radi se o jednokratnoj naknadi od 100 eura za oko 15.000 hrvatskih branitelja, kao pomoć zbog rasta troškova života.
Peti dio odnosi se na potpore za održivost domaćeg javnog prijevoza, a vrijedan je 10 milijuna eura. Prijevoznicima se smanjuje trošak prijevoza za prosječno 3,7 posto, lakše pokrivaju gubitke zbog rasta cijena goriva, lakše ulaganje u vozni park i zadržavanje vozača te zadržavanje manje isplativih linija. Putnicima se osigurava sigurniji i pouzdaniji prijevoz i zaštita od rasta cijena prijevoznih karata.
Šesti dio paketa mjera odnosi se na poljoprivrednike, a radu se i potpore za proljetnu sjetvu u iznosu od 20 milijuna eura.
Na kraju, sedmi dio paketa mjera odnosi se na potporu studentima. Za 111 tisuća studenata ostaje nepromijenjena cijena obroka od 0,86 eura, a mjera je vrijedna 4,5 milijuna eura.
Ukupna vrijednost svih paketa mjera 8,3 milijarde eura Kada se zbroje svi dosadašnji paketi Vladinih mjera pomoći građanima i gospodarstvu, kazao je premijer, vrijedni su oko 8 milijardi i 300 milijuna eura.
“Time smo pomogli nastavak visoke zaposlenosti, rasta plaća, smanjivanje broja onih koji su ugroženi u smislu siromaštva i očuvanju socijalne kohezije te gospodarskom rastu u uvjetima koji nisu bili zavidni u proteklom razdoblju”, poručio je premijer Plenković.