Od 21. ožujka kada je Agencija za pravni promet i posredovanje počela zaprimati zahtjeve od kreditnih institucija, u ovogodišnjem krugu subvencioniranja do danas zaprimljeno je ukupno 3.200 zahtjeva. U ovogodišnjem proračunu za tu je mjeru predviđeno 50 milijuna kuna, a procjenjuje se da će uz pomoć tog programa oko 4.500 novih obitelji riješiti svoje stambeno pitanje.
Svaka peta kuća ili stan kupljeni prošle godine u Hrvatskoj uz subvenciju Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje subvencionira mjesečnu ratu kredita, bila je u jednoj od pet slavonskih županija. Vukovarsko-srijemska je od početka programa u samom vrhu realiziranih subvencija, a vrlo je izgledno da će tako biti i ove godine. Od 2017. putem APN-a kupljeno je 815 nekretnina, a samo prošle godine u županiji su kupljene 93 kuće i 48 stana te su izgrađene 42 kuće. Čak trećina kredita bila je odobrena Vinkovcima, ukupno 69.
Dobru statistiku potvrdio je i Ivan Paladina, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koji je na početku zaprimanja zahtjeva za subvencioniranje stambenih kredita podsjetio kako je uz ovu pomoć stambeno pitanje do sada u Hrvatskoj riješilo oko 22 tisuće mladih obitelji, a s obzirom da se za svako novorođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita potpora produljuje za dvije godine, Paladina je rekao da posebno veseli brojka od oko 5300 rođene i posvojene djece u tim obiteljima.
Ukupna visina proračunskih bespovratnih sredstava za oko 22 tisuće dosad odobrenih zahtjeva za subvencije iznosi oko 1,59 milijardi kuna, a dosad je isplaćeno nešto više od 710 milijuna kuna. Prosječan iznos subvencioniranog stambenog kredita je 75 tisuća eura, prosječni mjesečni anuitet koji korisnici otplaćuju iznosi 378 eura, a mjesečna subvencija 125 eura, dok je prosječna efektivna kamatna stopa za 2021. iznosila 2,48 posto. Za ovu godinu kamata je 2,36 posto.
Kako su nam javili iz Agencije, od 21. ožujka do danas zaprimljeno je ukupno 3.200 zahtjeva. APN je do sada obradio 1.600 zahtjeva od kojih je 1568 odobreno, dva zahtjeva su odbijena, jedan korisnik je odustao, a ostali se vode na dopuni dokumentacije. Na temelju dosad obrađenih zahtjeva, u Vukovarsko-srijemskoj županiji odobreno je ukupno 57 zahtjeva od kojih se 24 odnose na grad Vinkovce.
„Zahtjevi za subvencioniranje stambenih kredita obrađuju se i odobravaju prema redoslijedu zaprimanja potpunih zahtjeva od kreditnih institucija sve do utroška osiguranih sredstava za tu namjenu u iznosu od oko 50 milijuna kuna godišnje što bi prema dosadašnjim procjenama trebalo biti dovoljno za oko 4.100 zahtjeva”, pojasnili su. Napominju kako će prema utvrđenom godišnjem iznosu, uskoro obavijestiti kreditne institucije i javnost objavom oglasa o prestanku subvencioniranja stambenih kredita u Narodnim novinama i dnevnim glasilima kako je to bilo i u prošlogodišnjim krugovima subvencioniranja te objavom na svojoj internetskoj stranici www.apn.hr.
Podsjetimo kako se subvencija države dodjeljuje za prvih pet godina otplate kredita, uz mogućnost produženja od dvije godine za svako živorođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita. Produženje subvencija za dodatnu godinu po svakom djetetu omogućeno je i za obitelji koje već imaju djecu u trenutku podnošenja zahtjeva kao i u slučaju da je podnositelj zahtjeva ili član njegova obiteljskog domaćinstva utvrđenog invaliditeta većeg od 50 posto tjelesnog oštećenja.
Mjeru tako mogu iskoristiti svi građani Republike Hrvatske koji su mlađi od 45 godina i koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću. Subvencioniranje kredita odobrava se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1500 eura po metru kvadratnom odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100 tisuća eura u kunskoj protuvrijednosti, pri čemu rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina. Visina subvencije ovisi o indeksu razvijenosti mjesta na kojemu se nekretnina kupuje, odnosno gradi te se kreće od 30 do 51 posto iznosa rate kredita. Vinkovci su u VI. skupini što znači da država plaća 36 posto mjesečnog obroka ili anuiteta.