U okviru popratnog programa 30. Festivala glumca jučer je u galeriji Gradskog kazališta “Joza Ivakić” Vinkovci postavljena izložba fotografija Dražena Bote koja nosi naziv “Fotografije glumca”.
Poznati vinkovački fotograf Dražen Bota, predsjednik Foto kluba Vinkovci i voditelj Galerije fotografije „Meraja”, dugogodišnji je službeni fotograf i faktograf Festivala glumca.
Posebnost izložbe postavljene u prigodi 30. godina Festivala je i to što su za izlaganje poslužile i skele i zaštitno platno na zgradi Kazališta zbog radova koji su u tijeku. Pokazali su se idealnom kulisom.
Osim u Vinkovcima, od večeras izložba će se moći pogledati i u galeriji Hrvatskog doma u Vukovaru.
A u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci danas je gostovala poznata hrvatska teatrologinja prof. dr.sc. Antonija Bogner Šaban koja je održala predavanje na temu „Kazališni život u Vinkovcima, Vukovaru i Osijeku”
„Povijest kazališta u Slavoniji, zapravo ovoga trokuta, bila je jedna od tema moga bavljenja dugi niz godina jer su me privukle sličnosti, ali i različitosti njihovog umjetničko scenskog izraza. Proučavajući tu povijest, negdje od sredine 19. stoljeća do suvremenosti, u svojim knjigama sam istakla isprepletenost hrvatskih, slavonskih pisaca u ta tri mjesta, pa i glumaca jer konkretno Vinkovci su jedno rasadište talenata i glumačkih, a moramo proširiti i na scenografe i redatelje i na jezičare. Svi skupa oni su u svom radu inzistirali na njegovanju hrvatskog književnog jezika u dramskom stvaralaštvu da bi se održala nacionalna kultura kroz to osnovno sredstvo komunikacije”, istaknula je Antonija Bogner Šaban.
Eskalacija scenske i dramske kulture koja izlazi iz užeg područja tri grada, Vinkovaca, Vukovara i Osijeka, i proteže se do Iloka, do Požege i zapravo na cijelu Hrvatsku, nešto je što zasigurno treba evidentirati i što još uvijek nije dovoljno istraženo za razliku od, primjerice, morskog pojasa Hrvatske, kazala je, između ostaloga, Antonija Bogner Šaban.
Osvrćući se na Festival glumca za koji je radila monografiju u povodu 10. obljetnice, Bogner Šaban kazala je da uvijek treba naglasiti kako je riječ o festivalu u čijem je središtu glumac i koji je nastao u neobično teškim ratnim godinama.
„Tada su se ne samo vinkovački i slavonski, nego hrvatski glumci digli na noge da bi kroz taj vid izraza pokazali snagu hrvatske kulture u teškim vremenima”, istaknula je prof. dr.sc. Bogner Šaban.