Terezija Sekireš maturantica je iz Subotice i jedna od 21 učenika iz ovoga mjesta koja je danas stigla u posjet našemu gradu i Gimnaziji Matije Antuna Reljkovića Vinkovci. U svojoj školi uči hrvatski jezik koji joj je, kaže, zanimljiv jer se kroz njega vraća svojim korijenima, a danas će ga u Vinkovcima dodatno usavršavati.
„Volim učiti hrvatski jezik, uživam u tome. Drago mi je što nam dolaze profesori iz Hrvatske jer onda možemo čuti izvorni govor i detaljnije učiti o hrvatskoj književnosti. Prvi put sam u Vinkovcima i nadam se da će puno toga vidjeti, upoznati se s učenicima i stvoriti nova prijateljstva”, kaže Terezija čiji su djed i baka s mamine strane Hrvati.
Mlada učenica dio je projekta prekogranične suradnje Gimnazije i Hrvatskog prosvjetnog društva „Bela Gabrić“ iz Subotice. Kako nam pojašnjava ravnateljica vinkovačke gimnazije, Ivana Biljan, riječ je o projektu naziva „Obrazovanje na hrvatskome jeziku za očuvanje kulturno-povijesne baštine – poveznica između Gimnazije u Vinkovcima i Subotice“, a usko je vezan za obrazovanje Hrvata u Republici Srbiji.
„Sredstva dobivena iz projekta predvidjeli smo za lektire i udžbenike za učenike koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku u Srbiji. Osmislili smo i dvije projektne aktivnosti posjeta pa su gimnazijalci iz Subotice u pratnji predstavnika Hrvatskog nacionalnog vijeća danas u Vinkovcima, a naši profesori uzvratit će im posjet 4. listopada”, pojasnila nam je Biljan.
Gosti danas upoznaju rad naše gimnazije, sudjeluju u radionicama iz različitih predmetnih područja – od hrvatskog jezika, fizike, likovne umjetnosti pa do svega onoga što se uobičajeno radi u školi. Dan je započeo predavanjem profesorice Filozofskog fakulteta u Osijeku, doktorice znanosti Verica Blažević-Krezić, koja je govorila o hrvatskom jeziku i pismu kako bi potaknula mlade Subotičane da dođu studirati u Osijek.
Cijela ideja je, napominje ravnateljica Biljan, nastala u suradnji s Margaretom Uršal, predsjednicom udruge „Hrvatsko prosvjetno društvo Bela Gabrić” iz Subotice.
„Oko tisuću djece kod nas je obuhvaćeno nastavom na hrvatskom jeziku, od toga njih 500 je u cjelovitim programima, dok oko 500 diljem Vojvodine pohađa nastavu na srpskom jeziku i sluša izborni predmet hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. U sklopu projekta naša udruga nabavila im je besplatne udžbenike, a kao jedna od aktivnosti je i ovaj posjet Vinkovcima”, istaknula je Uršal.
Od svega očekuje druženje, razmjenu iskustava i suradnju. „Uz nabavu udžbenika, upravo to bi bili benefiti ovog projekta”, dodaje.
Učenike je danas u gimnaziji pozdravila i pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti, Andrea Vinković. „Drago nam je što gimnazija provodi ovakve projekte prekogranične suradnje jer oni koriste svim stranama. Podrška i potpora za sve što rade jer to je i primjer drugima. Njihov dolazak je u odličnom periodu, prilika je ovo da vide naš predivan grad i kako čuvamo svoju kulturu, tradiciju i baštinu”, poručila je Vinković.
Jadranka Mustapić Karlić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti, kaže kako je značaj ovakve suradnje izuzetno velik, budući da donosi razmjenu iskustva, druženje i promišljanje o drugačijim sredinama u kojima žive i rade naši učenici.
„Rezultati projekta se već vide, škola je dobila znatna sredstva koja će poslužiti za popravke, kupnju i ostalo što bude potrebno. Škole naše županije redovno dobivaju pozive za prekograničnu suradnju, a važno je spomenuti kako je uz Gimnaziju poziv dobila i Drvodjelsko-tehnička škola koja će surađivati sa školom u Hercegovini”, kazala je pročelnica.