Filmom Ovo mijenja sve, nastalom prema bestselleru spisateljice i aktivistice Naomi Klein, koji će svoju kino premijeru imati 17. travnja u splitskom kinu Zlatna vrata te pop-up kinu Samobor, slavimo nadolazeći Dan planeta Zemlje. U programu su tri filma koja tematiziraju važne ekološke i društvene probleme današnjice.
Francuski dokumentarac Između neba i leda (r. Luc Jacquet), finski Moje stvari (r. Petri Luukkainen) i kanadsko-američki Ovo mijenja sve (r. Avi Lewis), fokus stavljaju na klimatske promjene, kapitalizam i bezumni konzumerizam, a svi redom propituju aktualni status quo i pozivaju na promjene.
Da između čovjekova djelovanja i klimatskih promjena postoji snažna korelacija, prvi je otkrio i dokazao veliki francuski glaciolog Claude Lorius, koji je čitavu svoju karijeru iščitivao povijest klime upisane u ledu. Između neba i leda, premijerno prikazan na festivalu u Cannesu, posveta je njegovom revolucionarnom istraživanju i životu provedenom na Antartici u nehumanim uvjetima, da bi upozorio svijet na čovjekov utjecaj na klimu.
Oskarovac Luc Jacquet (fascinantno Carsko putovanje), kombinacijom rijetkih arhivskih snimki nemogućeg života na ledu (ali prepunog zajedništva i želje za znanjem) i snimki Antartike danas (koja je istovremeno prekrasna i tužna dok se naočigled topi), još jednom ponavlja ono što je Lorius otkrio: klima na zemlji rapidno se mijenja i moramo djelovati odmah!
Ovo mijenja sve, dokumentarac snimljen prema bestselleru spisateljice i aktivistice Naomi Klein (No Logo!, Doktrina šoka…), koja u filmu ima ulogu naratorice, ide korak dalje te klimatske promjene dovodi u direktnu vezu s kapitalizmom, propitujući dominantnu paradigmu o potrebi za ljudskim ovladavanjem prirodom. Sniman više od 4 godine na pet kontinenata, redatelj Avi Lewis prati sedam zajednica na koje klimatske promjene imaju direktan utjecaj što ih ujedinjuje u borbi protiv postojećeg neodrživog sustava. Upravo u toj borbi Klein vidi izlaz te pita može li se ona prenijeti na globalnu razinu i može li ekološka apokalipsa biti poticaj za ekonomsku, društvenu i političku transformaciju svijeta. Film je nagrađen Cinema Verité nagradom, filmskog festivala u Floridi.
Kapitalizam i njegova manifestacija, konzumerizam, tema je i filma Moje stvari, vrckavog eksperimenta mladog finskog redatelja Petrija Luukkainena, koji se u potrazi za srećom i smislom pokušava riješiti svih svojih stvari. Unutarnja praznina koju osjeća u žestokom je kontrastu s njegovim stanom pretrpanim sitnicama koje su mu ovladale životom i dugo nudile tek iluziju ispunjenosti. Snimajući sebe na ‘dijeti života’, Petri nudi suptilnu analizu modernog društva i njegovih glavnih karakteristika: međusobne otuđenosti i opsjednutosti materijalnim.
Filmovi, od 17. travnja dolaze na platna kina Europa (Zagreb), pop-up kina Samobor, kina Zlatna Vrata (Split), Art-kina Croatia (Rijeka), kina Gaj (Varaždin) te kina u Metkoviću, Rovinju, Poreču i Ivancu uz posebne projekcije u Puli, Velikoj Gorici i Bujama. Dodatne informacije o točnim terminima i kino ulaznicama dostupne su na Internetskim stranicama kina te stranici www.restartlabel.net.
https://www.youtube.com/watch?v=gUXNqk0Ddg4