„Najbitnije u današnje doba je da se ljudi sjete kako je bilo 1991. godine, kako smo bili ujedinjeni, a ne da jedni drugima budemo boljci”, kazala je Ljiljana Poje, predsjednica Udruge Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije, uoči polaganja vijenaca podno spomen ploče hrvatskim braniteljima povodom okupljanja prve ratne postrojbe u MO Zagrebački blok.
Tijekom Domovinskog rata, osim muškaraca koji su bili spremni dati sve za Hrvatsku, ne trebamo zanemariti odvažnost hrabrih žena koje su dragovoljno odlučile pomagati.
Među njima je bila i Ljiljana Poje, koja je prije rata bila teta u vrtiću. Dragovoljno se priključila vojsci, jednostavno je htjela direktno pomoći kako više ne bi morala sakrivati djecu u podrumima i bježati s njima iz vrtića. „Dečkima smo bile rame uz rame i nikada nismo rekle da nešto ne možemo i nećemo. Dečki su imali prednost, s obzirom na to da su bili u vojsci, a nama su bacali crvene knjižice sa zvijezdom da iz njih učimo”, prisjeća se Poje.
U sjećanje na ratnu interventnu jedinicu u Zagrebačkom bloku, danas je već tradicionalno obilježena obljetnica prvog ustroja u ovom dijelu grada. Pripadnici su bili upućeni na više terena, a jedan dio otišao je u Vukovar u Borovo Naselje gdje su ostali tri mjeseca do samog pada grada, a potom su završili u zarobljeništvu. Od 16 upućenih u Borovo Naselje živo se vratilo njih 15, a Mirabel Matičić i dalje se vodi kao nestao. „Sjećanja su teška, s obzirom da sam ja 1991. godine s dečkima iz ovog mjesnog odbora krenula odavde. Tada smo se slagali, skupljali, nismo znali što nas čeka, a pogotovo nismo znali što ćemo doživjeti. Bilo nam je teško kada su dečki otišli za Borovo Naselje, a pogotovo smo bili zabrinute kada je Vukovar pao. Tada sam predala spisak da ih se traži, neki su nam poginuli, a naš Mirabel još uvijek nije pronađen”, nadodala je Poje koja je, uz Nadu Damjanović, prva žena koja se u ovom dijelu grada priključila postrojbi.
Više od 30 godina prošlo je od Domovinskog rata, sjećanja su i dalje tu, ali i snažne poruke. „Kada nas jednog dana ne bude, ova spomen ploča je tu da se među mlađim generacija održi ova tradicija i da se priča da je ovdje bila oružana postrojba koja je aktivna bila u obrani Republike Hrvatske”, zaključio je ovom prilikom Milan Šebalj, pripadnik prvih naoružanih postrojbi i jedan od osnivača obrane ovoga dijela Vinkovaca dodavši kako su imali akciju očistiti put kroz Bogdanovce i Vukovar kako bi se izvukli ranjenici. Akcija je trebala trajati dva tjedna, međutim, uslijedio je ostanak na položaju sve do 20. studenog.