Projekt „Čitanjem po Bosutu“ u Općini Andrijaševci došao je do svoje druge radionice, odnosno drugog čitateljskog kluba koji je ponovno na jednom mjestu ujedinio mlade i one malo starije. Čitanje na mjesnoj brodici koja plovi Bosutom još jednom se pokazala kao odlična atrakcija i prigodno mjesto za razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju.
Iako je druga po redu radionica ovog hvalevrijednog projekta bila namijenjena isključivo djeci i mladima, s obzirom na veliko zanimanje i drugih dobnih skupina, na brodici je danas bilo i onih malo starijih. Omiljena knjiga u ruci i osunčani Bosut odličan su recept za opuštanje, uživanje u dobrom štivu i dodatnu motivaciju za stvaranjem navike čitanja. Samo jedan je to od razloga zbog kojega je ovaj projekt uopće nastao, tvrdi voditeljica projekta Marijana Lončar.
„Cilj je motivirati i dodatno potaknuti na čitanje, djeci reći kako je lijepo odrastati uz knjigu, a starijima kako je knjiga zaista lijepa prijateljica, osobito kada su dani dugački, pa ih ona uspije skratiti. Uz to, cilj je i promovirati naš Bosut, naše potencijale, pa ovim projektom želimo dvije ljubavi – ljubav prema knjizi i ljubav prema Bosutu spojiti u jedan projekt“, kazala nam je Lončar. Dodaje kako je ova općina desetljećima poznata po visokoj razini znanja hrvatskog jezika, književnosti i ljubavi prema knjizi i to je potencijal koji žele dalje razvijati i promovirati.
Po svakoj radionici planirano je šest sudionika, no zbog velikog interesa broj čitatelja je puno veći. Među sudionicima se danas našao i 14-godišnji Luka Rukavina koji se u projekt uključio iz sasvim očitog razloga – ljubavi prema čitanju.
„Za čitanje sam odabrao knjigu „Zeleni pas“ koju sam čitao ovog ljeta, djelovala mi je zanimljivo, ali i dosta poučno. Mlađima od sebe poručujem da bi trebali više čitati jer nam to obogaćuje znanje i maštu. Čitanje je jako dobra navika“, poručio je Luka.
Punu potporu projektu daje i Općina Andrijaševci.
„Vrijednošću možda mali projekt, ali s benefitom koji dobiva cijela zajednica vrlo vrijedan projekt. Razvijati navike čitanja, osobito kod djece, jedna je značajna i dobra prilika za razvoj djece koja na ovaj način odlično surađuju i sa starijima. Općina podržava i dalje ovaj projekt i nadamo se da će u budućnosti biti veći. Ako budu manja sredstva Ministarstva, mi u Općini uložit ćemo dodatna sredstva da ovaj projekt zaživi i da se dugoročno razvija na području općine za dobrobit cijele lokalne zajednice“, istaknuo je načelnik Ante Rajković.
Nema razloga da i ovako male ruralne sredine nemaju sve ono što imaju i urbane sredine – dodao je Rajković.
Spomenimo još kako je u tijeku natječaj za najbolji stih i najbolji tekst na temu ljepote rijeka Slavonije. Otvoren je do kraja rujna nakon čega slijedi odabir najboljih te završna radionica na kojoj će se ti stihovi čitati. Biraju se najbolji stihovi i tekstovi u tri dobne skupine – djeca, mladi i stariji.