Masnija hrana, kapljica više te slastice nadohvat ruke mnogima su obilježili ove božićne i novogodišnje blagdane. I kako to obično biva, u siječnju slijedi čišćenje organizma od nakupljenih toksina, a buduća nutricionistica Maja Katić otkriva koji su najbolji načini za to.
Stalno vam se spava, umorni ste, imate manjak energije, ne znate kako izgubiti nekoliko kilograma viška nakupljenih tijekom blagdana? Vrijeme je za čišćenje organizma. Detoksikacijom tijela nakon poprilično napornih blagdanskih dana vratit ćete organizmu potrebnu energiju te poboljšati opće zdravlje. Zapravo je to čišćenje organizma od toksina, a neki od znakova koji upućuju da vam je potrebna detoksikacija, osim umora i loše koncentracije, su i česte glavobolje, pojava alergija, depresivnost, nadutost, loša probava, debljanje ili prekomjerno mršavljenje.
Postaje sve jasnije, tvrdi mlada buduća nutricionistica Maja Katić, kako voće i povrće ima glavnu ulogu u detoksikaciji našeg organizma zbog određenog sadržaja vitamina i minerala. „U detoksu su najznačajniji vitamini, minerali i fitokemikalije. Zanimljivo je to što fitokemikalije u velikim koncentracijama ne djeluju pozitivno na naš organizam tj. djeluju prooksidantno, no u navedenim namirnicama se nalaze u malim koncentracijama te se uspješno bore protiv radikala koji stvaraju negativne učinke u našem organizmu”, više o fitokemikalijama pojasnila nam je Maja, studentica 2. godine diplomskog studija Znanost o hrani i nutricionizam na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku. Kao skupinu fitokemikalija iz voća i povrća mogu se istaknuti još i polifenoli. Njih najviše nalazimo u crvenom bobičastom voću, čaju, kavi i crnom vinu koje pri normalnim dozama pomažu u snižavanju kolesterola i krvnog tlaka, smanjuju rizik od dijabetesa i ostalih kroničnih oboljenja.
Konačno se može reći, napominje, da fitokemikalije imaju antifungalni, antibakterijski, antioksidativni, antimutageni, antikancerogeni učinak. Posebno se mogu istaknuti i kupusnjače koje se još nazivaju krucifernim povrćem, jer takvo povrće sadrži glukozinolate koji se ubrajaju u specifičnu skupinu fitokemikalija. Za prehranu ljudi najznačajnija je porodica Brassicaceae u koju se ubrajaju kupus, brokula, cvjetača, prokulice, rotkvica, repa, gorušica.
„Unosom hrane bogatom mastima s nepovoljnim masnokiselinskim sastavom i ugljikohidratima stvara se loša mikrobiota unutar našeg gastrointestinalnog trakta koja izaziva tzv. metaboličku endotoksemiju tj. povećanu propusnost crijeva zbog kojeg se toksikanti lakše apsorbiraju u organizam”, pojašnjava stručno naša sugovornica. Stoga je važno prepoznati i važnost probiotika te mliječnih proizvoda kao što su kefir i jogurt jer sadrže pozitivne bakterije koje snažno neutraliziraju toksikante u gastrointestinalnom traktu, dok vlakna iz voća i povrća imaju važnu ulogu u vezanju i izlučivanju kolesterola i toksikanata iz organizma. „Nikako ne smijemo zaboraviti ni vodu koja je glavni akter u uklanjanju toksikanata iz organizma”, zaključila je Maja i sve skupa stavila pod zajednički nazivnik – detoksikacija će biti puno djelotvornija kada, uz kretanje, uspostavimo dobar rad crijeva i redovitu probavu.