Jutarnji list jučer je objavio članak na temu prijedloga Zakona o središnjem registru stanovništva, koji je bio na javnom savjetovanju.
Prema ovom prijedlogu, piše Jutarnji, građani su dužni prijaviti žive li u izvanbračnoj ili neformalnoj istospolnoj zajednici, koje su vjere i nacionalnosti, koji im je materinji jezik te su dužni dostaviti i svoje kontaktne podatke. Ako to ne učine ili ako, nakon formiranja Registra, u roku od 10 dana ne prijave promjenu stanja, piše Jutarnji, prijedlogom zakona predviđena je kazna od 660 do 2650 eura.
O ovome, a kako bi, navode, izbjegli pogrešno informiranje javnosti, priopćenjem se oglasilo Ministarstvo financija.
“Prijedlog Zakona o središnjem registru stanovništva bio je na javnom savjetovanju. Tim prijedlogom Zakona predlaže se ustroj registra na način da se podaci preuzimaju iz drugih službenih evidencija, a samo iznimno građani mogu dobrovoljno prijaviti određene podatke izjavom. Dakle, za te podatke nije propisana obveza dostave izjavom već građani to mogu učiniti ukoliko žele. Stoga, napominjemo kako se u slučaju nedostave podataka o vjeri i materinskom jeziku neće naplaćivati nikakva kazna“, ističu u Ministarstvu.
Također, napominjemu kako će svi zaprimljeni komentari na javnom savjetovanju biti razmotreni te će se nakon toga utvrditi tekst prijedloga Zakona koji će biti upućen u daljnju proceduru.
“S obzirom na netočne interpretacije pojedinih odredbi koje su se pojavile u medijskom prostoru, ukoliko postoji bilo kakva pravna dilema ili nesigurnost u odnosu na bilo koju odredbu teksta zakona koji je upućen u javno savjetovanje, ističemo kako će takve dileme biti otklonjene i jasnije (eksplicitnije) precizirane u prijedlogu Zakona koji će biti utvrđen na sjednici Vlade i upućen u Saborsku proceduru“, ističu u Ministarstvu.