Večeras je u Županijskoj vijećnici u Vinkovcima predstavljena monografija Zvonimira Tanockog „Poplava 2014”. Okupljeni su se mogli prisjetiti velike prirodne katastrofe koja je prije nešto manje od deset godina pogodila veliki dio Vukovarsko-srijemske županije, a ostala je zapisana u fotografijama.
„Tema je poplava iz 2014. koja je pogodila našu periferiju, a ja sam kao pripadnik Gorske službe spašavanja proveo prvih dvadesetak dana u akcijama. Za to vrijeme sam snimio preko 2000 fotografija što je temelj za tiskanje ove monografije”, istaknuo je autor Zvonimir Tanocki.
Monografija ima 128 stranica, a sadrži oko 180 fotografija. Ona je tiskana tvrdim uvezom, koju je tiskala Zebra iz Vinkovaca. Urednica je Marija Tanocki, dok je prijevod na engleski jezik omogućila Sanja Sorko. Tihomir Milovac recenzirao je ovo djelo, a posebna zahvala upućena je Vukovarsko-srijemskoj županiji, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja, vinkovačkom Dilju te Učilištu Cibalae Vinkovci, koji su bili potpora za cjelokupnu monografiju.
„Na početku bi svakako zahvalio Zvonimiru Tanockom i njegovom objektivu. Da njega nema, puno toga u proteklim godinama ne bi bilo zabilježeno na području Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije. Znamo da to nije posao, to je ljubav i nešto što malo tko ima. Imati dar uhvatiti pravi kadar nije mala stvar. Danas smo ovdje gotovo deset godina nakon poplave, a tada je tolika opasnost prijetila velikom dijelu županije. Na kraju, svi oni koji su pogođeni ovom nepogodom, imali su veliku žrtvu, izgubili su svoje domove, morali su sve graditi iz početka te su praktički ponovno doživjeli ona ratna stradanja koja smo mali u našoj nedavnoj povijesti. Danas se prisjećamo, ali i zahvaljujemo svima onima koji su zaslužni da ovaj događaj nije prošao s još većim štetama”, riječi su gradonačelnika Ivana Bosančića.
„Svi mi koji smo bili svjedoci ove katastrofe, pa i aktivno sudjelovali, iz prve smo ruke dobro vidjeli kada se priroda naljuti što se sve može dogoditi. U prvi mah se činilo kako će biti samo materijalne štete, međutim nakon prvog vala uslijedila je još veća provala vode, a tada su se počeli spašavati ljudski životi te je uslijedila panika. Najveći dio toga je danas obnovljeno, ali ono što je loše je to da je određeni dio ljudi moralo otići zbog ove nepogode te se vjerojatno neće vratiti. Izrazito mi je žao zbog toga, ali svaka prirodna situacija donosi loše stvari. Iz toga razloga s razine Županije dajemo puno toga kako bi bili što spremniji na neke buduće stvari te kako bi posljedice bile što manje”, podvukao je župan Damir Dekanić.
Prije točno 30 godina Zvonimir Tanocki je na istom mjestu promovirao svoju prvu autorsku monografiju pod nazivom „Vinkovci 91”. Od tada, pa do danas, objavio je 50-ak, što autorskih, što koautorskih monografija, točnije oko 3 metra knjižne građe. Današnje predstavljeno djelo rađeno je tijekom njegovom aktivnog sudjelovanja u pomoći poplavljenim područjima, a svi se nadamo kako ovo nije njegova posljednja objavljena monografija.
„Cijelo sam vrijeme nosio aparat sa sobom, a napravio sam preko 2000 snimaka uglavnom iz čamca, nešto i iz helikoptera. Bitniji su mi u ovoj priči bili ljudi. Knjiga do sada nije uspjela izići, ali sada su se poklopile zvijezde. To je jedan događaj koji je nakon Domovinskog rata bio označen kao prirodna katastrofa. Za neke sam fotografije već dobivao prve i druge nagrade u svijetu na brojnim međunarodnim izložbama. To sam osvajao kao tematske fotografije krajolika, primjerice gdje su potopljene bandere ili kapelica, a također vatrogasac koji ispire čamac američka PSA prepoznala je kao prvu nagradu na jednoj natječaju. Stoga, fotografije su već puno plesale po svijetu, a ovo što vidite u projekcije inače izlažem fizički kao izložba pod nazivom Žedni preko vode. Naziv je takav jer kad vas ta voda poklopi, nemate vode za piće”, zaključio je Zvonimir Tanocki.