U dvorište vinkovačke tvrtke Nevkoš ovih su dana pristigla dva nova kamiona. Posebnija i drugačija od onih koje svakodnevno viđamo na našim ulicama, u potpunosti prilagođena zaposlenim osobama s invaliditetom, s već upisanim i prvim kilometrima na satu.
Rezultat je to projekta „Razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja održavanja zaposlenosti u integrativnim radionicama“ koji provodi Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI), a čiji je cilj zapošljavanje i održavanje zaposlenosti u integrativnim radionicama. Kako nam je pojasnio direktor Ivan Bertić, tvrtka se prijavila na natječaj, prijavila nove kamione prilagođene osobama s invaliditetom te od mogućih 483.350,00 eura, koliko je vrijedan projekt, dobila čak 450.000,00 eura.
„U ovim kamionima stavljen je naglasak na sigurnost radnika pa imaju veće sustave sigurnosti nego klasični. Postavljene su kamere 360˚ pa vozač u svakom trenutku vidi radnika, a ima i senzore mrtvog kuta. Na taj je način, osim zaposlenika, povećana i sigurnost naših korisnika koji se kreću oko kamiona jer su oni svakodnevno u uskim i nepreglednim ulicama“, napominje Bertić i ističe kako je ogroman značaj projekta za tvrtku i uslugu koju pružaju jer ona je sada puno kvalitetnija, raste tako i povjerenje građana, a radnici su zadovoljniji boljim uvjetima rada.
Istoga dana dolaska kamioni su izašli na teren. Mogu se, dodaje Bertić, prepoznati po posebnim oznakama na kabinama na kojima je istaknuto da su sufinancirani preko projekta. Provodi se od 16. prosinca 2022. do 16. kolovoza 2023. uz nabavu opreme za razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja i održavanja zaposlenosti u integrativnim radionicama.
Za razliku od prošlogodišnjih 18, Nevkoš danas zapošljava 22 osobe s invaliditetom što čini čak 25 posto ukupnog broja zaposlenih. Ne zapošljavaju ih isključivo nego im daju prednost pri zapošljavanju, stoga i ne čudi da se u zadnje vrijeme često javljaju sa željom da se zaposle upravo u ovoj tvrtki. O njima brine socijalna radnica, kontrolori dolaze dva puta godišnje, a ako se firma bude širila, najavljuje Bertić, broj zaposlenih osoba s invaliditetom mogao bi se povećati.
„Oni rade na svim poslovima, od čistača ulice do poslužitelja komunalnih vozila, reciklažnih djelatnika do uprave društva gdje rade na kontroli čipova, naljepnica i u računovodstvu. Nastojat ćemo zadržati tih 25 posto zaposlenih jer ne želimo zapošljavati zbog broja, nego da svako radno mjesto bude smisleno, dobro iskorišteno i konačno da radnik bude zadovoljan“, pojašnjava nam direktor Bertić. Osobe su to koje, dodaje, izrazito cijene pruženu priliku i u svrhu konkurentnosti i održivosti radnih mjesta nastavljaju jednakim tempom, nastavljaju borbu za svoje radnike te ljepše, čišće i urednije Vinkovce.