Vinkovački književnik Vladimir Bakarić predstavio je novu knjigu za djecu „Totem straha 2 – Božićna pustolovina” objavljenu u biblioteci Grafiti Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima krajem prošle godine, a koja je zbog poznatih pandemijskih okolnosti neko vrijeme pričekala na predstavljanje u javnosti.
Osamnaesti je to po redu naslov koji potpisuje ovaj nagrađivani književnik za djecu i mlade, član Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade – Kluba prvih pisaca, inicijator utemeljenja i glavni urednik Biblioteke za djecu i mlade Grafiti Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima.
Predstavljanje knjige “Totem straha 2 – Božićna pustolovina” upriličeno je u petak, 24. rujna, u okviru 3. Festivala dječje knjige u Vinkovcima, a uz autora sudjelovali su predsjednik OMH u Vinkovcima Dražen Švagelj, urednica Ružica Pšihistal, autorica Dodatka u knjizi Sanja Beraković i ilustrator Dubravko Mataković.
Ususret predstavljanju Vladimir Bakarić rekao nam je nešto više o svojoj novoj knjizi i svom iskustvu pisca za djecu i mlade.
„Ovaj roman svojevrstan je nastavak romana za djecu objavljenog 2015. godine, koji se zove „Totem straha” i na kojeg sam ja jako ponosan. Taj prvi roman jako dobro je prošao i kod čitatelja i kod struke, a objavljen je i kao knjiga za slijepu i slabovidnu djecu što je meni velika čast. Tako da uz tiskano izdanje postoji i taj CD pa se roman može i slušati. Već dok sam pisao taj prvi „Totem straha” imao sam u glavi i mogući nastavak iako ove dvije knjige mogu funkcionirati potpuno neovisno”, istaknuo je Vladimir Bakarić.
A dok se radnja prve knjige događa u ljeto, radnja druge događa se zimi u posebnom božićnom ugođaju, a ponovno je smještena u Veliku. Od starih likova tu su Indijanac, inače stvarna osoba, Bakarićev prijatelj Željko Blažević-Lelac te dva dječaka, glavni muški likovi. Ostalih likova iz stare knjige nema, nego se pojavljuju novi likovi i to ženski.
„Ne želim previše otkrivati kako ne bih kvario užitak čitanja pa ću reći samo da baš ta ženska ekipa sve „zakuha” i kako to biva u romanima za djecu stvari se zakompliciraju i onda se dogodi jedna krasna božićna pustolovina”, kaže autor dodajući kako je pišući ovaj roman izašao iz nekih svojih okvira poigravši se s opisima i s dijalozima, prikazom radnje s više strana, gledanjem iz ženskog kuta… „Čini mi se, kako je ova knjiga, ako ne moja najbolja knjiga, onda barem dosta drukčija u odnosu na sve što sam do sada radio. Pri tome zahvalan sam na doprinosu koji su dali i ilustrator Dubravko Mataković, književnica Sanja Beraković koja je napisala Dodatak, urednica Ružica Pšihistal, ostali suradnici i izdavač, Matica hrvatska Vinkovci, na čelu s predsjednikom Draženom Švageljom”, istaknuo je Bakarić.
Iako je u „odraslom svijetu” autor većine tekstova pjesama za svoj rock band the Karambol, kada je o romanima riječ, kaže za sada još uvijek nije dobio nikakvu želju pisati za odrasle. „Ne kažem da neću ako se pojavi takav poriv, ali za sada se još uvijek držim književnosti za djecu i za mlade”, istaknuo je naš sugovornik.
A djeca su poseban dio čitalačkoga svijeta, kaže Bakarić, inače i sukreator i aktivni sudionik dva projekta u koji su uključena djeca: Festivala dječje knjige u Vinkovcima i projekta “Grafiti u školi”.
„Mogu reći da sam dobio većinu nagrada koje se mogu dobiti u dječjoj književnosti kod nas i to priznanje struke naravno da godi i jako je važno. Međutim, najvažnije od svega i najljepše od svega, meni najveća nagrada, to su ta druženja s djecom. Imao sam ih, na svu sreću, jako puno i doživio sam stvari koje se ne mogu ničim platiti, a to je, primjerice, kada vam dijete kaže da ste mu najdraži pisac, a neka vaša knjiga njegova najdraža knjiga. To je neprocjenjivo. Reakcije djece, uz sam užitak pisanja, su ono što pokreće i vodi i to je zapravo najveća nagrada”, istaknuo je Vladimir Bakarić.
Za kraj kaže i to kako mu inspiracije nikada ne nedostaje i uvijek u mislima vrti barem dvije tri priče pa tako i sada. Koja će se od njih prva materijalizirati u koricama knjige ostaje za vidjeti.