Uz novi toplinski val Državni hidrometeorološki zavod objavio je podatke o najvišim ikad zabilježenim temperaturama u Hrvatskoj.
Prema njihovim mjerenjima i podacima, Vinkovci svoj aktualni rekord od 40 °C bilježe 24. srpnja 2007. godine.
Istoga dana Županja je mjerila 40,5 °C, dok je Ilok dosegnuo čak 41 °C. Vukovar je svoj maksimum od 39,8 °C zabilježio 6. kolovoza 2012. godine.
Kao i za veći broj drugih mjesta, u DHMZ-u i za ova četiri grada navode kako je niz podataka koji se odnosi na mjerenje temperature nepotpun. Inače, kao početak mjerenja za Vinkovce, Ilok i Županju navodi se 1981. godina, a za Vukovar 1999. godina.
Do sada, ističe se, apsolutno najviša temperatura zraka u Hrvatskoj, izmjerena prema standardima Svjetske meteorološke organizacije u hladu meteorološke kućice, zabilježena je 4. kolovoza 1981. u Pločama i iznosila je 42,8 °C.
Novi toplinski val i naše područje približava povijesnim temperaturnim rekordima. U Osječkoj regiji, koja obuhvaća i Vinkovce, idućih dana prevladavat će sunčano, suho i iznimno vruće vrijeme uz postupno jačanje toplinskog vala. Prognoza DHMZ-a za danas i sutra najavljuje dnevni maksimum uglavnom između 33 i 36 °C.
Tijekom subote i nedjelje pritisak vrućine dodatno se pojačava, a osječka regija za vikend prelazi u narančasti stupanj pripravnosti koji nosi oznaku velike opasnosti za zdravlje. Temperature će se penjati do 37 °C, a lokalno moguće i više.
Ekstremna vrućina nastavlja se i sljedećeg tjedna, a prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a temperature će se kretati od 36 do 38 °C, bez značajnijeg osvježenja.
Vruće dane pratit će tople noći. Minimalne jutarnje temperature na istoku zemlje neće padati ispod 18 do 22 °C, što znači da ni noći neće donijeti predah od vrućine.
I ovom prilikom iz DHMZ-a apeliraju: Cijelo vrijeme trajanja velike vrućine pridržavajte se preporuka!






