Foto: Asser Savus press
Na dan kada se s tugom prisjećamo pada mjesta Bogdanovci, peto izdanje Filmskog festivala glumca donio nam je i prigodan program simbolično nazvan “Dan D” u sklopu kojega su se prikazala dva dokumentarna filma s temom Domovinskog rata. Prvog smo gledali u 18:00 sati, “Gavran 101”, naše Vinkovčanke Biljane Čakić, potresnu priču o heroju Damiru Tomljanoviću Gavranu i legendarnoj postrojbi Tigrovi. Uvijek prvi, Tigrovi, koji su prije manje od tjedan dana obilježili 31. godišnjicu osnutka, i sinoć su bili nazočni na projekciji kako bi podržali ovaj film, autoricu i dali mu na integritetu. Osim Biljane Čakić, nazočni su bili i umirovljeni pukovnik Ilija Vučemilović, zatim Grgo Tokić i Josip Vorih, sva trojica, pripadnici 1. gardijske brigade.
U 20:00 sati su posjetitelji festivala mogli vidjeti po prvi put nakon srpanjske pretpremijere i dokumentarni film “Ratna bolnica” kojega je režirao Darko Bušnja prema scenariju Juraja Hrvoja Bićanića a kojega su producirali, ispred Asser Savusa, Slaven Nuhanović i Samir Raguž. Svi navedeni su bili i nazočni na projekciji, uz podršku dogradonačelnika Josipa Romića, te doktora i medicinskih sestara koji su te 1991. godine bili dio ratne bolnice u Starim Mikanovcima, o kojima ovaj film i govori.
Nakon večeri koji jednostavno tjera da se zaustavimo, sjetimo i odamo počast onima koji su dali ili bili spremni sve dati za Domovinu, peti dan Filmskog festivala glumca donosi nam nova dva igrana filma. Nakon holivudskog blockbustera “Noć u muzeju” nastalog po njegovoj knjizi, stripovskih i animiranih ostvarenja i dugogodišnje uspješne ilustratorske karijere, redatelj Milan Trenc odlučio je snimiti adaptaciju čuvenog renesansnog spjeva “Ribanje i ribarsko prigovaranje” Petra Hektorovića kojeg ćemo gledati večeras od 18:00 sati..
16. stoljeće. Pjesnik, plemić Petar Hektorović nakratko napušta izgradnju svog ljetnikovca te odluči provesti tri dana na moru u društvu dvojice ribara – Paskoja i Nikole. Tamo lješkari, sanjari i prisjeća se mladalačke ljubavi. Ribarenje se odvija u uvalama Hvara, Brača i Šolte a dijalozi katkad parafraziraju antičke teme i narodne mudrosti. Sukob narodnog i knjiškog, s još uvijek bolnim sjećanjima na sukob plemića i pučana u Hvarskoj buni, postaje priča o odnosu dva hvarska staleža koji se na kraju, pred iskušenjima života, pretvaraju u opću ljudsku solidarnost.
“Ribanje i ribarsko prigovaranje” je na prošlogodišnjoj Puli nagrađen Zlatnom Arenom za najbolju glavnu mušku ulogu (Rade Šerbedžija), sporednu mušku ulogu (Leon Lučev), te glazbu (Igor Par). Osim spomenutih glumaca u filmu glumi Romina Tonković, Bojan Brajči, Lorenco Damjanić, Filip Mayer, Giulio Settimo, Ingeborg Appelt, Gala Nikolić i dr.
Film je nastao u produkciji Studija devet, te je sufinanciran sredstvima HAVC-a, HRT-a, Grada Stari Grad, Grada Hvara i Jadrolinije i traje 97 minuta.
Film “Ribanje i ribarsko prigovaranje” dobio je preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja svim srednjoškolskim nastavnicima koji tijekom nastavne godine 2020./2021. s učenicima planiraju odlazak u kino. Ističe se da je, uz to što je kvalitetan primjer na kojem se može komparirati književni i audiovizualni izričaj, riječ o “vrijednom djelu koje će učenike približiti hrvatskoj kulturnoj baštini i utjecaju kulturnog kruga na vlastiti identitet”.
Milan Trenc (Zagreb, 1962) je ilustrator, scenarist, redatelj i producent animiranih i igranih filmova te multimedijalni umjetnik. Diplomirao je filmsku režiju na ADU Zagreb. Po njegovoj knjizi “Noć u muzeju” nastao je istoimeni holivudski film. Režirao je dugometražni film “Zen priče”, animirane filmove (Veliki provod, Slonić ide u vrtić, Samoća) i kazališne predstave i tv-serije. (Emil i detektivi, Zlikavci, Šareni vremeplov).
U 20:00 sati ćemo gledati film “Zora” kojega potpisuje Dalibor Matanić. To je drugi dio njegove filmske “Trilogije sunca” (Zvizdan, Zora, Suton). Svjetsku premijeru ovaj je film prošle jeseni na filmskom festivalu Black Nights u Tallinnu.
U prvom dijelu trilogije, “Zvizdanu”, Matanić je suprotstavio ljubav i mržnju, u “Zori” čini isto suprotstavljajući intimnu obiteljsku dramu s neonacističkim pokretom u usponu. Dok se Matijina obitelj bori s neizliječenom traumom vezanom za nestanak djeteta, mještani bježe pred nadirućim radikalizmom koji ih dijeli na odabrane i nepoželjne. Tijekom trajanja Matijinog puta od gubitka vjere do pronalaženja pravog sebe, zora koja obasjava dolinu otkriva da su jedino oruđe protiv traume i zla – suočavanje i borba.
Dalibor Matanić, koji uz režiju potpisuje i scenarij ponosno ističe kako je “Trilogija sunca” njegov filmski obračun s ekstremizmima kako nam se povijest ne bih opet vratila u najgorim oblicima.
“Trilogija sunca” je i način razmišljanja u mojoj obitelji kroz tri generacije. “Zvizdan” je bio posvećen mojoj baki, “Zora” mojem ocu, a finalni će film biti moja priča” otkrio je Matanić.
Krešimir Mikić utjelovio je Matiju, a Tihana Lazović njegovu suprugu Iku. Djecu, Kaju i Nikolu, glume Lara Vladović i Maks Kleončić. Osim njih u filmu će vidjeti i interpretacije Nataše Matjašec Rošker i Marka Mandića.
Film je nastao u produkciji Kinorame, Ascent Filma i RAI Cinema. Producentica Zore je Ankica Jurić Tilić, a koproducenti su Andrea Paris, Matteo Rovere i Ines Vasiljević. Direktor fotografije je Marko Brdar, montažer Tomislav Pavlic, a skladatelji Alen i Nenad Sinkauz.
Film je snimljen uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra, Mibaca, RAI Cinema, Eurimagesa, HRT-a, Friuli Venezia Giulia Film Comissiona i Regione Lazio a traje 110 minuta.
5. Filmski festival glumca i ove nam godine dolazi u organizaciji umjetničke udruge Asser Savus iz Vinkovaca u (stručnoj) suradnji s Hrvatskim društvom filmskih djelatnika (HDFD), te pod pokroviteljstvom Grada Vinkovaca. Pomoć su festivalu također pružili i HAVC, Vukovarsko-srijemska županija i Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci, u čijem će se prostoru odvijati cijeli festivalski program.