Raspored tijelovskih procesija u vinkovačkim župama

|

Svake godine u četvrtak poslije svetkovine Presvetog Trojstva Katolička crkva svetkuje Tijelovo – otajstvo Kristove ljubavi u Euharistiji. Slavi ustanovljenje Euharistije na Posljednjoj večeri na Veliki Četvrtak, prije muke Isusa Krista.

Svetkovina Tijelova povezana je i s procesijama čime se javno svjedoči vjera u Kristovu prisutnost. Prva je održana u Kölnu sedamdesetih godina 13. stoljeća, a taj se običaj u 14. stoljeću proširio po mnogim katoličkim zemljama. U procesiji svećenik u monstranci nosi posvećenu hostiju, dok puk pjeva, moli i nosi cvijeće.

Procesije će u četvrtak biti održane i u većini vinkovačkih župa.

U Župi Bezgrešnog Srca Marijina bit će nakon jutarnje svete mise u 9 sati, ići će ulicom Kralja S. Tomaševića i I.B.Mažuranić, preko crkvenog igrališta i samostanskog vrta do crkve.

U Župi sv. Ćirila i Metoda tijelovska procesija bit će održana nakon večernje svete mise u 18 sati. “Pozivamo svu djecu da dođu obučena u bjelini s košaricama punim latica cvijeća”, poručili su iz župe. Okupljanje djece je u 17:30 u župnoj dvorani, a svi koji mogu pozvani su ispeći kolače ili kiflice za druženje poslije procesije.

Kod sv. Vinka Pallottija na svetkovinu Tijela i Krvi Kristove sv. Mise su u 7, 10 i 19 sati. Tijelovska procesija je u Misi u 10 sati, a ići će njihovim trgom, pa župnik moli vozače da nitko ne parkira auto u dvorište. “Molim roditelje da potaknu djecu i mlade na sudjelovanje u Misi i procesiji”, pozvao je pater Ilija Sudar.

U Župi Presvetog Srca Isusova tijelovska procesija je nakon mise u 18:30 sati. “Molim roditelje da za taj dan spreme svoju djecu u bijelo i da ponesu košare s cvjetnim laticama”, zamolio je župnik Ladislav Dort.

Procesija u crkvi sv. Euzebija i Poliona bit će poslije svete mise u 10:30, a kao i zadnjih nekoliko godina ići će kroz središnji gradski park.

U Župi bl. Alojzija Stepinca misa s procesijom bit će u Mirkovcima u 9 sati, a u njoj će sudjelovati prvopričesnici s haljinicama i krizmanici.

Svetkovina Tijelova u Samostanu sv. Antuna obilježit će se misama kao nedjeljom, dok kod sv. Nikole biskupa ove godine neće biti procesije.

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336