Posljednjih nekoliko tjedana mnogi su od nas u velikom strahu za svoje zdravlje koje je, osim uobičajenih bolesti, sada ugroženo i koronavirusom. Usprkos svemu, dobro je znati da u ovoj teškoj situaciji imamo ljude na koje uvijek možemo računati, a u zdravstvenom sustavu u Vinkovcima poduzimaju sve potrebne mjere kako bi nas zaštitili i očuvali naše zdravlje.
Doktori obiteljske medicine, pedijatri, doktori dentalne medicine, ortodonti, ginekolozi i svi ostali djelatnici koji rade pod okriljem Doma zdravlja odnedavno su okupljeni u jednu dežurnu ambulantu, ambulantu koja je od 8 do 20 sati na raspolaganju svojim pacijentima. Zbog situacije u kojoj se nalazimo primaju se samo hitni slučajevi, no, kako su nam rekli djelatnici Doma zdravlja, organizacija je izvrsna, ne stvara se gužva, a pacijenti su i više nego razumni.
Iz Doma zdravlja još jednom poručuju kako je poželjno da se svaki dolazak u ambulantu najavi telefonom te da se svi pacijenti s tegobama od strane dišnih puteva obavezno trebaju javiti telefonom svom liječniku.
Anđela Bebek, doktorica dentalne medicine, pojasnila nam je kako ovih dana izgleda rad u dežurnoj ambulanti u pješačkoj zoni te vlada li panika među pacijentima koji svoje zdravlje bez imalo straha daju u ruke našim stručnjacima.
„Dobili smo upute od Kriznog stožera i Hrvatske komore dentalne medicine da se od 17. ožujka rade samo hitni pacijenti kako bi se smanjila upotreba rotirajućih instrumenata i vodenog hlađenja. Kod nas je problem što, osim što imamo bliski kontakt s pacijentima koji nam je neizbježan, koristimo rotirajuće instrumente i vodeno hlađenje. Tada se stvara aerosol, a ako je netko zaražen i mi upotrijebimo tu vodu, ne vrijedi nam nikakva zaštita. Šansa da se zarazimo je stopostotna i zato je naše zanimanje pod najvećim rizikom“, rekla nam je Anđela koja je pohvalila organizaciju Doma zdravlja Vinkovci te dodala: „Posao su napravili brzo i konkretno. Sve je rađeno po uputama, a od kolega iz drugih županija sam čula da kod njih to nije bilo tako“.
Dežurna ambulanta organizirana je upravo kako bi se smanjio kontakt s pacijentima, a važno je spomenuti kako u nju dolaze samo oni najhitniji pacijenti i tako naši liječnici nisu pretjerano izloženi zarazi. Važno je spomenuti i kako su, prema preporukama Kriznog stožera i Komore, od rada s pacijentima izuzeti liječnici i osoblje stariji od 50 godina.
„Raspoređeni smo po timovima, svatko od nas telefonski dežura u svojoj ordinaciji jer moramo biti dostupni pacijentima u radnom vremenu. Svaki pacijent mora nazvati svog doktora i ako on procjeni da je takva situacija da zbilja mora doći, uputi ga kolegama u dežurnoj ambulanti“, pojasnila je Bebek. Ističe kako su svi zubari koji djeluju u sklopu Doma zdravlja raspoređeni u oko 30 timova i u dežurnoj ambulanti rade u dvije smjene po šest sati. Svakih deset dana dežura jedan tim. U cijelosti su opremljeni zaštitnom opremom. Vanjska vrata su zaključana i pacijenti koji dođu moraju pozvoniti, no prije toga se moraju telefonski najaviti i popuniti upitnik. Doktori imaju zaštitna odjela od glave do pete, zaštitne naočale, vizire.
„Pacijenti su vrlo razumni, zovu samo kada ih stvarno nešto boli i svjesni su situacije u kojoj se nalazimo“, rekla je Anđela i posebno pohvalila doktora Tibora Petrika koji je prikupio sve informacije i detaljno ih uputio u sve propisane mjere i upute.