Blagovanje hrane na Uskrs oduvijek je imalo poseban značaj za vjernike, naročito uskršnji doručak. Ove godine i ta tradicija prolazi u znaku posebnih uvjeta života uslijed aktualne pandemije koronavirusa.
Kod slavljena crkvenih svetkovina i blagdana uobičajeno je svečanije blagovati, a naročito je bogata uskrsna trpeza. Na uskrsnu nedjelju blaguje se svečano i raskošno. Poseban je značaj uskrsnog doručka kojemu prethodi blagoslov jela koje se u crkvu nosi u pletenoj košari. U Slavoniji na “svetenje” tradicionalno se nose kuhana šunka i drugi suhomesnati proizvodi, kuhana jaja, hren, mladi luk, sol i kruh, rakija ili vino, a košara se prekriva vezenim ubrusima. Blagoslovljena hrana jede se u krugu obitelji za doručak. Uskršnji ručak također se provodi u krugu obitelji, a najčešće blaguje se juha, kuhano meso sa sosom, pečenje s krumpirima uz salate, a nakon toga i kolači.
Ove godine, međutim, i priprema i radost iščekivanja uskrsnog doručka i ručka, prolaze u znaku mjera i odredbi propisanih s ciljem sprječavanja širenja zaraze koronavirusom, a zbog kojih će i izostati i blagoslov jela u crkvi.
Nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić uputio je pismo prezbiteriju i vjernicima Đakovačko-osječke nadbiskupije o slavlju Velikoga tjedna i vazmenog trodnevlja u okolnostima izvanrednih mjera zaštite od zarazne bolesti Covid-19, u kojemu govori i o uskrsnom obiteljskom molitvenom slavlju i blagoslovu jela.
Nadbiskup Hranić poručuje:
“Budući da smo ove smo godine lišeni sudjelovanja u uskrsnom euharistijskom slavlju te uskrsne sv. pričesti, tim veću ulogu u ovogodišnjem slavlju Uskrsa imaju naše obitelji, koje su male kućne Crkve, te krsni svećenici i „kućna liturgija“, odnosno obiteljsko molitveno zajedništvo i s Kristom uskrslim.
A u našem je narodu, kao svojevrsni nastavak euharistijskog zajedništva s uskrslim Gospodinom, veoma snažna tradicija uskrsnog blagoslova jela u crkvi i svojevrsne „obiteljske liturgije“, koja se sastoji u zajedničkoj obiteljskoj molitvi i blagovanju blagoslovljene hrane.
Budući da ove godine nećemo moći jela za blagoslov nositi, kako je to uobičajeno, u crkve da ih ondje blagoslove naši svećenici, pozivam i potičem sve obitelji da se na svetkovinu Uskrsa okupe oko obiteljskoga uskrsnoga stola.
Kod prvoga, jutarnjeg blagovanja, neka svi zazovu blagoslov na hranu koju o Uskrsu uobičajeno nose na blagoslov, povezujući u molitvi posebno s članovima svoje župne zajednice. Vrijedno je da to u obiteljima učine supružnici, odnosno roditelji.
Neka i ta „kućna liturgija“ bude izričaj uskrsne radosti i zajedništva s Kristom uskrslim i međusobno, te izraz želje za sakramentalnim sjedinjenjem s njime u sv. pričesti. Uz pročitani tekst uskrsnoga evanđelja i Molitvu Gospodnju, te, ako je moguće uskrsnu pjesmu, izreknu molitvu:
Gospodine Isuse Kriste, ti svojom smrću i uskrsnućem obnavljaš sav svijet. Uskrsnuvši od mrtvih, ukazao si se učenicima u lomljenu kruha, Molimo te, blagoslovi hranu što smo je pripravili i daruj nam zahvalna srca. Nauči nas da tebe kao gosta primamo u svojoj braći i sestrama. Primi nas jednoć kao sustolnike u svome kraljevstvu. Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.”
- Advertisement -