Seminar folklora Panonske zone u organizaciji Kulturnog centra „Gatalinka“ iz Vinkovaca kontinuirano se organizira od 1996. godine. Podijeljen je na nekoliko predmetnih područja iz kojih se kroz pet dana trajanja seminara izvodi nastava iz plesa, tambure, tambura samica i gajde.
Na kolegiju plesa, svake se godine obrađuje druga plesna mikroregija Panonske zone, ove je godine obrađivano brodsko Posavlje, a predavač koji je predstavio tradicijsku baštinu tog područja bio je folklorist Matej Vinarić. Prvog dana seminara odrađena je teorijska nastava koja je bila priprema za odlazak na teren koji je bio organiziran na području istočnog brodskog Posavlja u selima Donji Andrijevci, Kupina i Klakar. U Donjim Andrijevcima održane su dvije radionice – Tradicijsko ruho na sceni koje je održao Mladen Seletković, djelatnik Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba te drugo predavanje koje je održao maestro Damir Butković koji je polaznike upoznao s pravilnim uvježbavanjem i postavljanjem vokalne građe na scenu.
U Klakarskoj su se školi upoznali s članicama Izvorne pučke pjevačke skupine Snaše koje su preuzele ulogu kazivačica. Klakarske Snaše živopisno su odgovarale na postavljena pitanja seminaraca o proslavi kirvaja ili crkvenog goda. Na šaljiv su način prepričale pripremu poslova vezanih za kirvaj te su na kraju otpjevale nekoliko pjesama i izvele jedno šetano kolo.
Večernji sati terenske nastave organizirani su u Kupini gdje su domaćini bili članovi KUD-a Kupina predvođeni njihovim predsjednikom Blažom Šokčevićem i načelnikom Općine Velika Kopanica Ivanom Metešom. Polaznici su se upoznali s petnaestak kola s područja istoka brodskog Posavlja koja su zabilježena videozapisom, a ista su, s članovima KUD-a „Kupina“ polaznici i odigrali. Vrhunac boravka u Kupini bio je susret s kazivačem Martinom Vuksanovićem, članom društva i nekadašnjim sviračem kola na Bartolovo.
Sve utiske i građu prikupljenu na terenu, kao i građu koju je predavač Vinarić donio iz Zagreba iz Instituta za etnologiju i folkloristiku, 53 polaznika koristila su u osmišljavanju novih folklornih scenskih prikaza. Kako bi prikazi bili što uvjerljiviji, na seminaru su uz folkloriste dr.sc. Enriha Merdića i Damira Dolažela, sa svojim savjetima sudjelovali i kazališni redatelj doc.art. Jasmin Novljaković, koreograf suvremenog plesa Rajko Pavlić i koreograf folklorist iz Mađarske Peter Levai.