Nedavno je u Zagrebu održano Prvenstvo Hrvatske u grapplingu, a tamo su se istaknuli članovi Vinkovačkih roda. Erika Celik i Stjepan Neubauer osvojili su zlato, Šima Kolarević stigao je do srebra, Marko Kovačević, David Krizmanić i Zvonimir Vid Lasić okitili su se broncom, dok je David Reljanović bio peti.
„Konkurencija je bila također željna pobjede i zlata, ali sam pokazala da sam ipak bila spremnija. Zlato s ovogodišnjeg državnog natjecanja je potvrda truda, rada i predanosti ovom sportu. Cilj mi je nastaviti istim tempom i zasjati na europskom postolju”, rekla nam je Erika Celik, državna seniorska prvakinja do 58 kilograma.
Bilo je to prvo državno natjecanje u grapplingu nakon 2019. godine, stanka je ponajviše napravljena zbog koronavirusa, a natjecanje nije bilo samo za klubove unutar Hrvatskog Ju-Jitsu Saveza. Konkurencija je bilo izrazito jaka, u nekim kategorijama znalo je biti i 24 natjecatelja, a pri natjecanju su se prijavili i neki poznati MMA borci.
„Grappling je sport koji obuhvaća sve hvatačke grane borilačkog sporta, odnosno judo, hrvanje i brazilski ju-jitsu. To su svi sportovi bez udaranja, borba započinje u stojećem položaju. Hrva se dok se ne dođe u parter, tamo se nastavlja ju-jitsu, točnije poluge, gušenja i zahvati, a borbe traju pet minuta”, objasnio je Šima Kolarević, osvajač srebrne medalje.
Sama organizacija natjecanja, ističe Kolarević, bila je na odličnoj razini, pravila su bila po Svjetskoj hrvačkoj organizaciji, pa je samim time bodovanje išlo prema tom sustavu.
„Treniramo svi zajedno, ali pošto imamo fakultetske i druge obveze, Erika, Stjepan i ja smo se pripremali većinom u osječkom Ju-jitsu klubu Tatami, koji je naš bratski klub i član je Slavonskog ju-jitsu saveza. Pripreme su trajale malo više od mjesec dana, a odlično poznajemo trenere i sparing borce. Kod našeg trenera Mire Erkapića nazočili smo seminaru Alekse Rajačića, on je postizao odlične rezultate na svjetskim i europskim natjecanjima”, dodao je Kolarević.
Ovo natjecanje nije bilo posljednje. Do kraja godine na rasporedu je međunarodni Grappling cup u Kuli u Srbiji, a oko Nove godine trebao bi biti održan i Božićni turnir u Đakovu, kao i onaj zagrebački za mlađe kategorije. Također, Stjepan Neubauer u ovom će se razdoblju pripremati za Europsko prvenstvo u kimonu, a svi članovi kluba pomagat će mu u pripremi.
„Hvatački sportovi uvelike mogu pridonijeti razvoju djece i mladih. To je individualni sport, kakav si ti sam, odnosno koliko treniraš i žrtvuješ se, takve ćeš i rezultate imati. Nije timski sport, tako da je drugačija filozofija sporta, kroz fazu učenja, djeca mogu od rane mladosti savladati sve gimnastičke i atletske elemente, točnije motorička znanja i sposobnosti, kao i funkcionalne. U našoj školi radi se na razvoju mladih”, zaključio je Kolarević.