Kao partner u međunarodnom Erasmus+ Sport europskom projektu / Be.S.T.S. Volley, koji je u popularizaciji sjedeće odbojke povezao Hrvatsku, Italiju, Španjolsku i Tursku, Odbojkaški klub osoba s invaliditetom Zrinski Nuštar od danas do nedjelje domaćin je drugoj partnerskoj aktivnosti u sklopu ovoga projekta vrijednog 60 tisuća eura, a čiji je nositelj partner iz Italije.
Trodnevni susret započeo je prijemom kod načelnika općine Nuštar Hrvoja Drinovca. Do nedjelje planiran je niz prezentacija i predavanja, a završno bit će odigrana i utakmica između OK OSI Zrinski i Erasmus+ partnera.
Važno je naglasiti da je sjedeća odbojka specifičan sport, kojeg može igrati tko god to želi, muškarci i žene, mladi i stari, bez obzira na to imaju li ili nemaju invaliditet, svi su dobrodošli, istaknuo je danas predsjednik OK OSI Zrinski Zvonimir Tomić.
“Ovo je tek početak i trebat će malo vremena da to svima sjedne. Dobili smo i neke reakcije u smislu kako vi zdravi igrate sjedeću odbojku, ali to je moguće u Hrvatskoj. Mi igramo prvu ligu koja počinje u mjesecu studenom, a igraju je i žene i muškarci bez obzira na dob. Mi imamo članove od 20 do 55 godina, imamo zasad tri invalida i svi smo zajedno, a cilj nam je upravo da nam se pridruži što veći broj osoba s invaliditetom”, kazao je Tomić.
Načelnik Hrvoje Drinovac ovom je prilikom istaknuo kako Općina podržava rad svih udruga i klubova, a jedan ovakav klub koji povezuje zdrave osobe i osobe s invaliditetom svakako mora imati benefite za lokalnu zajednicu.
Emil Gubica, predsjednik županijskog Sportskog saveza osoba s invaliditetom istaknuo je kako su u ovoj organizaciji osobito sretni jer su napokon dobili i jedan klub koji se bavi ekipnim sportom.
“I rad ovoga kluba, kao i svih ostalih članova našega Saveza, u velikoj će mjeri ovisti i o finan cijskim mogućnostima. Problem je u tome što se u ovom trenutku u našoj županiji jako malo izdvaja za rad klubova osoba s invaliditetom mislim da na tome treba poraditi”, kazao je Gubica.
OK OSI Zrinski Nuštar osnovan je prošle godine sa željom da u invalidski odbojkaški sport okupi što veći broj vojnih i civilnih invalida iz Domovinskoga rata i ostalih osoba s invaliditetom s ciljem prihvaćanja vlastitog hendikepa, sporta kao oblika rehabilitacije, mogućnosti provođenja slobodnog vremena i podizanja opće kvalitete življenja.
Također, cilj je inkluzija djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u društvo kroz sport te senzibilizacija opće populacije za probleme mladih osoba s invaliditetom, kao i stvaranje uvjeta osobama s invaliditetom i hrvatskim braniteljima za redovito bavljenje sportom, ali na kraju i zadovoljavanja potrebe za očuvanjem, održavanjem, poboljšanjem i unapređenjem psihofizičkih sposobnosti i zdravlja svih članova.
Želja je i senzibilizirati mlade za teškoće osoba s invaliditetom i hrvatskih branitelja i poticati ih na volonterske programe.