U ranim jutarnjim satima, 22. siječnja 1993. godine započela je Vojno-redarstvena operacija Maslenica, jedna od najuspješnijih vojnih akcija Hrvatske vojske. Cilj je bio povezati sjever s jugom Hrvatske pravcem Zadar – Maslenica – Karlobag i odbaciti srpske snage iz Rovanjske, Novskog ždrila, Maslenice i od magistrale Posedarje – Zadar. Akcija je trajala do 27. siječnja, bila je ključna za obranu i daljnja vojna djelovanja Hrvatske vojske, a veliku ulogu u operaciji imali su i Vinkovčani te branitelji iz cijele Slavonije.
To je prepoznao i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ujedno izaslanik predsjednika Vlade, koji je na obilježavanju 32. obljetnice VRO “Maslenica” u Zadru uručio zahvalnicu “Sokolovima” za izniman doprinos i zasluge u uspostavi i obrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta RH. Veterani 5. gardijske brigade braniteljsku zahvalnicu primili su kao jedna od 77 postrojbi koje su sudjelovale u toj operaciji.
Program obilježavanja nastavljen je 22. siječnja polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa na zadarskom Gradskom groblju te kod spomen-obilježja 3. bojne Imotski sokolovi 4. gardijske brigade Pauci. Počast je odana i poginulim pripadnicima specijalnih jedinica policije u krugu Policijske uprave zadarske te kod spomenika hrvatskim braniteljima Kocke u uvali Jazine gdje je održan i mimohod pripadnika Oružanih snaga RH i MUP-a s ratnim zastavama.
Podsjetit ćemo kako je te nesretne 1993., neposredno prije početka same akcije, neprijatelj na svim položajima u Sjevernoj Dalmaciji jačao, dovozio streljivo i pogonsko gorivo te provodio djelomičnu mobilizaciju. Bitno je pojačavao ljudstvo na svim pravcima te tako jasno dao do znanja da se ne odriče ideje o stvaranju Velike Srbije na liniji Virovitica – Karlovac – Karlobag.
Cijela operacija pripremljena je u potpunoj tajnosti, a u tu svrhu su neposredno prije napada iskopčani svi telefoni na zadarskom području. Stoga je napad vojno – redarstvenih snaga zatekao i potpuno iznenadio neprijatelja. Započeo je snažnom topničkom pripremom u 7.05 sati i trajao je desetak minuta. Tijekom sljedeća tri dana (23., 24., i 25. siječnja) trajali su daljnji napadi u kojima je oslobođen Novigrad, Kašić, Maslenica, Smoković i Reljići, a na Velebitu OS RH su izbile na crtu Sveti Rok – Mali Alan – Tulove grede – Bobija (planina).
Dana 25. siječnja postrojbe HV-a u popodnevnim satima ovladavaju i selom Škabrnja i jakim neprijateljskim uporištem Ražavljeva glava, koje neprijatelj sljedeća dva dana intenzivno napada jakom topničko-raketnom vatrom, pa su naše snage uz pretrpljene gubitke bile primorane na uzmak organizirajući obranu na crti Ambar – dio Škabrnje – Ivkovići.
Glavni ciljevi operacije ostvareni napadima postignuti su već nakon 72 sata, ali zbog pritiska međunarodne zajednice i prijetnji sankcijama zaustavljeno je napredovanje OS RH nadomak Obrovca i Benkovca. To su srpske snage iskoristile da se priberu, dovuku pojačanja i izvrše protunapad, koji je odbijen uvođenjem svježih snaga od kojih je jedan dio helikopterskim desantom prebačen iz Slavonije i uveden izravno u borbu. Snažnije borbe za dostignute crte i stabilizaciju bojišnice potrajale su još 2 – 3 dana.