U andrijaševačkoj crkvi Sv. Andrije danas nesvakidašnje scene. Četrdesetak članova skupine A Kulturno umjetničkog društva „Izvor“ Vinkovci snimali su spot za kršćansku pjesmu „Gospin plač“. Pokretač cijele ideje i projekta je Vinkovčanin Ante Miljanić, umjetnički voditelj KUD-a „Izvor“ koji je uvidio da pjevači mogu izvesti različite napjeve u višeglasju pa se stvorila ideja da ovaj KUD to i predoči u nešto “opipljivo”.
„Radeći već duže vrijeme na kompleksnijem pjevanju, istraživao sam napjeve s vinkovačkog područja, a Gospin plač mi je ostao upečatljiv jer se u posljednje vrijeme ne izvodi često, stoga mi je bilo žao da takav jedan tekst, koji je nastao u narodu, i takve melodije padnu u zaborav. S članovima KUD-a nije bilo potrebno dugo za dogovor“, rekao je Ante Miljanić.
Priprema je krenula od samog istraživanja i značenja Gospina plača kroz čitanja raznih knjiga i slušanja napjeva različitih područja Slavonije. „Istaknuo bih i zahvalio se Nikoli Šući koji me uputio na važnost i značenje Gospina plača, a kada se prikupila sva potrebna materija, pjevačima su bile dovoljne dvije probe kako bismo bili spremni za snimanje u studiju“, govori nam sugovornik.
Kako su cijeli ovaj projekt htjeli podići na veću razinu, bila im je potrebna pomoć pa su se obratili gradskoj upravi i Kulturnom centru Vinkovci koji su pokrovitelji novonastale ideje.
„Zahvalio bih se predstavnicima grada Vinkovaca, napose pročelnici Mariji Liščić Drmić i Marku Sabljakoviću jer bez njihove pomoći, realizacija ne bi bila moguća“, nastavlja Miljanić i dodaje kako su pjesmu snimili u Studiu Mak iz Gradišta kod svima poznatog Branimira Jovanovca. Za snimanje je angažiran, tko drugi, nego Saul Tikvić, a za nabavku i oblačenje u originalne korizmene narodne nošnje bili su zaduženi Jurica Brkić, Andrija Biber i Josipa Vidakušić. Bilo je tu igre svjetla, sjena, pokreta gdje svaka gesta ima svoje uporište. Osim u Andrijaševcima, dio spota snimljen je i na Borincima uz kapelicu Uzašašća Gospodnjeg te na borinačkom križnom putu gdje su priroda i vrijeme pojačali ugođaj ovoga napjeva.
Inače, Gospin plač je od davnina poznata pjesma u kršćanskom svijetu gdje prvi zapisi potječu još iz 11. stoljeća po nazivom Planctus beatae Virginis, a pripisuje se sv. Anselmu. Zahvaljujući franjevcima već u 16. stoljeću na području Slavonije i Bosne mogao se čut Gospin plač koji se običavao pjevati u korizmeno vrijeme. Napjevi su različiti kada se govori o područjima, tekstualno i melodijski. „Imali smo priliku otpjevati napjev s područja Rokovaca i Andrijaševaca, Gospin plač govori o žalosti Djevice Marije gledajući i doživljavajući muku svoga Sina, Isusa Krista. Napjev tekstualno i melodijski pogađa čovjeka te se doživljava kroz vid supatnje“, objašnjava umjetnički voditelj KUD-a „Izvor“.
Narod je kroz molitvu emocionalno doživljavao Isusovu muku i kroz pjesmu se opisala sva težina i gorčina te muke pa ova pjesma sadrži čak 260 strofa, a pjevala se na Veliki petak u popodnevnim satima, obično u 15 sati kada je Isus izdahnuo na križu. Ovo je svakako jedna hvalevrijedna inicijativa koja se realizirala zajedništvom ljudi koji svakako drže do naše kulture i povijesti, a ovaj spot će ostati trajno zapisan kao jedno veliko kulturno nasljeđe. Baš iz tog razloga, pjesma i spot bit će pušteni u javnost uoči svetkovine Velikoga petka. Sudeći po današnjem odrađenom poslu i svemu što je zabilježila kamera Saula Tikvića, ne sumnjamo kako će kadrovi u montaži ispričati tugu Majke.