Hrvatski suci od danas su u bijelom štrajku. Bavit će se samo složenim i hitnim predmetima, dok će svi ostali čekati. Kako je za Novosti.hr potvrdila glasnogovornica Ivana Lovrić Vidaček, odaziv mjerama upozorenja na Općinskom sudu u Vinkovcima je 100 posto.
Odluku Hrvatske udruge sudaca podržava većina sudaca, a pridružit će im se i državni odvjetnici. Mjere upozorenja, kako su ih nazvali, trajat će deset radnih dana, od 22. siječnja do 2. veljače ili do ispunjenja zahtjeva.
“Još u svibnju prošle godine s Vladom je dogovoreno da će se donijeti cjeloviti Zakon o plaćama sudaca, no do kraja godine nije poduzet niti jedan korak u njegovoj izradi. Nužno je donijeti takav zakon kako bi se osigurala neovisnost sudstva kao treće grane vlasti, zato i idemo u ovakve mjere”, rekla nam je jutros Lovrić Vidaček.
Pojašnjava kako suci i državni odvjetnici imaju tri zahtjeva. Prvi je urediti sustav platnih razreda kako bi plaće bile određene zakonom, drugi se odnosi na uvođenje indeksacije odnosno usklađivanje osnovice plaće s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama prema izračunu Državnog zavoda za statistiku, a treći zahtjev uključuje rješavanje materijalna prava sudaca.
Vlada do sada, napominje glasnogovornica, nije poduzela ništa po tim pitanjima.
Kako će to utjecati na građane?
Ivana Lovrić Vidaček pojašnjava kako se rasprave koje nisu hitne odgađaju pismenim ili telefonskim putem. Ako netko nije dobio rješenje ili nalog o odgodi rasprave, ta se rasprava smatra hitnom i sudac će ju održati.
Hitni predmeti ovise i o granama suđenja. Primjerice, u kaznenoj su hitni oni istražni, predmeti s neubrojivim osobama i predmeti kojima prijeti zastara. U građanskoj grani neće se odgađati te će se i dalje zakazivati predmeti koji ne trpe odgodu, to su u najvećoj mjeri oni u kojima prijeti opasnost za djecu ili koji su osobama hitni iz određenih razloga.
“Trudit ćemo se da naše stranke, zbog kojih i jesmo tu, budu što manje oštećene i da radimo sve hitne predmete, a ako je netko u sumnji je li njegov predmet u odgodi slobodno neka nazove i provjeri. Hvala strankama na razumijevanju”, poručila je Ivana Lovrić Vidaček.
Vlada smatra da su već ponudili bolje uvjete!
Iz Ministarstva pravosuđa i uprave izvijestili su da, unatoč proglašenju mjera Udruge hrvatskih sudaca i odbijanju najvećeg povećanja u proteklih nekoliko godina, ostaju privrženi dijalogu s predstavnicima pravosudnih tijela o uređenju sustava plaća pravosudnih dužnosnika.
Nažalost, kažu, one dolaze nakon odbijanja ovotjednog prijedloga Ministarstva pravosuđa i uprave o uvođenju materijalnih prava, a kojim bi se prosječna neto primanja sudaca uvećala za gotovo 700 eura u manje od godinu dana.
“Mislim da nije dobro da imamo određene ucjene i ultimatume pogotovo smo vidjeli ovo oko ultimatuma oko izbornih povjerenstava i mislim da takav pristup nije dobar, isto tako nije dobar pristup da oni odbijaju nešto što su tražili, a mi smo im zapravo prihvatili, ali smo spremni i dalje s njima razgovarati”, rekao je za Dnevnik.hr je Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave.