Vinkovci su prvi među hrvatskim gradovima i općinama koji su napravili konkretne korake u smjeru zelene tranzicije odnosno razvoja energetske samoodrživosti zahvaljujući čistoj zelenoj energiji nastaloj iz proizvodnje vodika, izvijestio je na svojim društvenim mrežama zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić.
Rekli bismo, tiha voda brege dere, jer čini se kako se sprema nešto veliko.
“U ovom trenutku imamo spremnu studiju predizvodljivosti za projekt „ZEMC (Zero Emission Mobility Corridor) H2 Grada Vinkovci“, vrijedan ukupno 48 milijuna eura, te smo na dobrom putu da uskoro možemo razgovarati i o svim onim benefitima koje donosi razvijanje ovakvih tehnologija”, napisao je.
Planove vezane uz ovaj veliki razvojni projekt, načine financiranja putem EU fondova i same vremenske okvire, jutros je u eminentnom društvu Simona Ferjuca, jednog od vodećih konzultanata za EU projekte usmjerene na zelenu tranziciju, predstavio i u programu Hrvatske radiotelevizije.
A benefiti su pojašnjava rješavanje problema zbrinjavanja otpada i smanjenja troška odvoza za građane do mogućnosti razvoja sustava gradskog prijevoza i grijanja na vodik, što bi u konačnici također utjecalo na smanjenje izdataka kada su krajnji korisnici u pitanju.
“Živimo u vremenu kada su u potpunosti mijenja europska paradigma energetike, mijenjaju se planovi, rokovi, strategije i pronalaze fondovi za financiranje brzog prelaska na alternativne izvore energije i ovo je prilika koju ne smijemo propustiti. Dug je put pred nama, ali prvi važni koraci su učinjeni i nadamo se kako će najstariji europski grad postati perjanica nove, najsuvremenije hrvatske zelene energetske priče”, poručio je Romić u svojoj objavi najavljujući u perspektivi važnu energetsku prekretnicu.
Iz vode se elektrolizom, za koju se koristi zelena energija, može izdvajati vodik, a njega je uz pomoć plamenika ili gorivnog članka moguće koristiti za proizvodnju CO2 neutralne topline.
Vodik će u budućnosti postajati sve važniji za sigurnost opskrbe električnom i toplinskom energijom, posebno za razdoblja s malo vjetra ili sunca odnosno klimatskih ekstrema za proizvodnju energije, piše Deutsche Welle.