Nacionalna kampanja „Svaki razred jedno stablo” i ove je godine zaživjela u dvorištu Centra za rehabilitaciju Mala Terezija. Posađeno je 15 tuja i jedan gorski javor, a idealna je to prilika bila za još jedno druženje korisnika s učenicima te isticanje važnosti drveća i zelenila.
Dvorište Male Terezije bogatije je za 16 novih stabala. Rezultat je to dugogodišnje suradnje Centra i vinkovačke Gimnazije u kojoj učenici razvijaju ekološku svijest, pokazuju ljubav prema prirodi i senzibilitet za osobe s teškoćama u razvoju. Po prvi put se ovoga proljeća projekt proširio i na županijsku razinu pa su danas u dvorištu Male Terezije, uz gimnazijalce, bili i iz Osnovne škole Ivana Mažuranića i Poljoprivredno šumarske škole.
„Mi ovim projektom nastojimo popularizirati ekologiju, razviti svijest kod naših učenika, a istovremeno štićenicima, našim prijateljima, urediti okoliš kako bi što bolje i kvalitetnije provodili svoje vrijeme. Projekt je humanitarnog i ekološkog karaktera, provodimo ga više od 20 godina i u njemu sudjeluje cijela škola”, rekla nam je profesorica iz Gimnazije Melita Barić Tominac dodavši kako su akciju proveli i u nuštarskom parku te u dvorištu svoje škole.
„Zbog pandemije učenici nisu mogli doći pa smo akciju organizirali simbolično, ali nadamo se kako ćemo sljedeće godine sudjelovati s učenicima iz svih razreda”, istaknula je.
Za stabla su se pobrinuli vrijedni učenici i nastavnici Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci koji sadnice proizvode u svome oglednom školskom vrtu. Kako nam je rekla profesorica stručnih predmeta iz područja šumarstva Angela Galić, proizvedene sadnice plasiraju na tržište po simboličnim cijenama ili doniraju županiji i gradu.
„Redovno se uključujemo u sve humanitarne akcije pa tako i ovu. Učenici drugog razreda kroz predmet Uzgajanje šuma provode proces proizvodnje sadnice, a danas su posadili kontejnerski proizvedene sadnice tuje i jednu gorskog javora”, rekla je Galić.
U smjeru brige za okoliš idu i u OŠ Ivana Mažuranića koja se također prvi put, ali ne i posljednji, uključila u projekt sadnje stabala u Maloj Terziji. Još 2019. godine stekli su status eko škole, provode pregršt projekata i potiču djecu da misle na okoliš i održivi razvoj.
„Imamo svoj vrt u kojemu sadimo različito bilje, pravimo zimnicu, u jednom od projekata dobili smo dehidrator pa radimo i zdrave grickalice, a to sve konzumiramo u našoj kuhinji”, pojasnila je koliko rade na zdravoj prehrani Darija Vištica, profesorica kemije. Napominje i kako proizvode prirodnu kozmetiku od ljekovitih bilja, a s vremenom će to područje biti i dodatno prošireno.
Zajedničku sadnju stabala štićenika i učenika s ponosom je danas gledala i ravnateljica Centra Marija Lukenda.
„Mi smo jako sretni što su se u gimnaziji u početku uopće sjetili organizirati akciju sadnje stabala u našem centru. Oni se tako svake godine druže s učenicima koji dolaze na sadnju i to im jako puno znači jer je njihovo ozračje uljepšano, a sama interakcija korisnika i učenika je dodatni benefit”, kazala je Lukenda.
Štićenici Male Terezije redovno sudjeluju u lokalnoj zajednici kroz druženja. Udruga Svjetlo i vjera je prije pandemije s njima organizirala brojne susrete, poput primjerice odlaska u Međugorje i kazalište, ali i na brojne manifestacije. „Pandemija je malo to sve usporila pa smo susrete morali minimalizirati, ali nadamo se kako će uskoro i tome doći kraj”, dodala je.
U centru je trenutno nešto manje od 200 korisnika. 65 korisnika je na smještaju, 20 ih je na boravku, 70 na psihosocijalnoj rehabilitaciji te 33 na ranom razvoju integracije.