Od 9. do 11.svibnja u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića odvijala se druga mobilnost Erasmus+ KA210 projekta pod nazivom „Digital Power“.
U Vinkovcima je boravilo deset nastavnika škola iz Njemačke, Portugala, Turske i Sjeverne Makedonije, a njihovih 8 učenika bilo je smješteno u obiteljima učenika Tehničke škole u Bošnjacima, Štitaru, Cerni i Tordincima.
Tema mobilnosti fokusirala se na medijsku pismenost učenika i korištenje digitalnih alata, a jezik projekta bio je engleski.
Tako su učenici i nastavnici prvi dan započeli vrlo bogatim programom koje su osmislile nastavnice Marija Barac, Ena Mijolović i Tihana Mudrovčić. Učenici Tehničke škole koji su sudjelovali bili su Ana Begović(1.d), Lara Petričević(1.f), Lana Farago(1.f), Ivano Jakšić(1.c), Ivan Miličević (1.c), Ivan Dominković(2.c) i Teo Der(2.c).
Nakon pozdravnog govora koordinatorice Tihane Mudrovčić i prezentacije učenika Ivana Dominkovića (2.c) o školi i gradu, uslijedile su aktivnosti upoznavanja. Nakon toga u 6 grupa zaputili su se na radionice koje su pripremili vinkovački učenici zajedno s nastavnicima Zvonimirom Međugorcem (3D print), Danijelom Markićem(Hexapod), Dobrilom Hemetek (raznovrsni pokusi iz Fizike), Ines Pavušin (AutoCad), Belindom Lugarić(Industrijski roboti) i Davorom Savićem (Catia).
Nakon pauze na red je došao i pozdravni govor ravnatelja Zlatka Ruščića koji je gostima poželio ugodan boravak u Vinkovcima i našoj školi , kao i dobru suradnju tijekom projekta.
Uslijedila je radionica učenika Davida Kulića(4.d) o medijskoj pismenosti i digitalnim alatima.
Učenici su bili podijeljeni u tri grupe te su dobili zadatke za vrijeme trajanja mobilnosti. Dvije grupe su istraživale i izrađivale materijale vezane uz temu Vinkovaca i povijesti Vukovarsko-srijemske županije, dok je treća grupa imala zadatak popratiti aktivnosti sudionika mobilnosti i predstaviti to kao novinski članak. Sve materijale izrađivali su u Canvi.
Kasnije poslijepodne zaputili su se u centar grada kroz koji ih je proveo nastavnik Josip Paulić te u Gradski muzej Vinkovci.
Drugi dan pješice su išli do arheološkog nalazišta Sopot i do Šokačkog stana, gdje su kroz radionicu s VR naočalama pod vodstvom Vladimira Vranješevića iz Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci imali priliku upoznati se s poviješću Vukovarsko-srijemske županije. Na putu do Sopota učenici su sudjelovali i u kratkom „pub quizu“ kako bi pokazali koliko toga su naučili o školi i gradu nakon prvih prezentacija.
Nakon izleta učenici su se zaputili u školsku knjižnicu gdje su pripremali svoje prezentacije, dok su nastavnici iskoristili lijep dan za posjet gradu Osijeku.
Posljednji dan mobilnosti proveli su na Otočkim Virovima. Unatoč lošijem vremenu i slabijoj kiši uživali su u vožnji brodom i predivnoj prirodi. Nakon vožnje, u multimedijalnoj dvorani imali su priliku vidjeti prezentacije koje su pripremili učenici.
Navečer je uslijedila podjela certifikata i simboličnih poklona svim sudionicima koju je tradicionalnim zvucima tamburice upriličio Tamburaški sastav Bagrem. Gosti su se čak odvažili i zaplesali kolo s domaćinima, a za kraj svi sudionici zapisali su svoje dojmove o mobilnosti, kao i lijepe želje koji su izloženi na eTwinning i Erasmus panou u holu škole.
“Tri dana mobilnosti zaista je malo kako bismo pokazali naš grad, školu, ali i običaje i tradiciju, no potrudili smo se da našim gostima Vinkovci ostanu u što ljepšem sjećanju”, kažu u školi.