Prošle godine u Vinkovcima smo imali 691 aktivnog poduzetnika s 8.322 zaposlenika uz pozitivni trgovinski saldo veći od 368 milijuna kuna, dok je recimo 2017. godine isti iznosio oko 211 milijuna kuna, u istom razdoblju rasle su i prosječne neto plaće zaposlenika za više od 9%. Ipak činjenica je kako još uvijek nismo dosegli nacionalni prosjek plaća, no trendovi rasta unazad nekoliko godina daju nadu u bolje sutra.
“Razvoj svake sredine, bilo da je riječ o općini, gradu ili državi, ovisi o uspješnosti gospodarstva na tom području. Što je gospodarstvo snažnije, veći je priljev sredstava i samim time veće su mogućnosti ulaganja i u ostala područja neophodna za stvaranjem željene kvalitete života. U proteklih nekoliko godina, točnije od 2017. godine itekako su vidljivi izvrsni rezultati poduzetnika s područja Vinkovaca. Upravo analizom takvih podataka, uočili smo ključne nedostatke u vinkovačkom malom poduzetništvu te smo prošle godine po prvi put donijeli Program poticanja poduzetništva, koji smo prenijeli i na ovu godinu. Cilj ovog programa je pomoći mikro i malim poduzetnicima oko njihovih novih ulaganja, ali na način da im je uvjetovano povećanje bruto plaće zaposlenicima za 10%”, priča nam pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Vinkovaca Hrvoje Niče, a s kojim smo razgovarali o trenutnoj situaciji u vinkovačkom gospodarstvu.
U 2019. godini dodijeljen je 51 ugovor ukupne vrijednosti 1.225.899 kuna i kod tih poduzetnika 118 zaposlenika dobilo je povećanje plaće od 10%.
“Na taj način izravno sudjelujemo u povećanju prosječne plaće zaposlenih u privatnom sektoru”, napominje Niče i dodaje kako su na ovogodišnjem natječaju imali 59 prijavljenih projekata ukupnih zahtjeva za sufinanciranjem oko 1.300.000 tisuća kuna. “Odluka o dodjeli sredstava i potpis ugovora trebali bi biti definirani do kraja ovog mjeseca. Vjerujem kako ćemo kroz rebalans proračuna uspjeti osigurati dodjelu sredstava svim poduzetnicima koji su se prijavili i koji naravno ispunjavaju uvjete javnog poziva”, kaže Hrvoje Niče. Važno je istaknuti i da su u Gradu u posljednjih godinu dana povećali potpore poduzetnicima početnicima za 100%, s 2.500 na 5.000 kuna. “Taj rast smo ostvarili zahvaljujući postavljanju uvjeta od minimalno jednog zaposlenog, a sve s ciljem kako bi sredstva usmjerili onima koji od svog vlastitog rada žele stvarati dodane vrijednosti, a ne da im otvaranje obrta ili tvrtke bude dopunska djelatnost. Posebno nas raduje činjenica kako smo prošle godine kroz ovu mjeru potaknuli 45 početnika, a među njima se ove godine našlo i sedam njih koji su se prijavili za dodjelu potpora iz Mjere 1 – Ulaganje u tehnologiju i ljudske potencijale. Znači, poduzetnici čije smo pokretanje potaknuli prošle godine, u ovih godinu dana napravili su značajan iskorak u svom poslovanju s tendencijom daljnjeg rasta i razvoja”, tvrdi Niče.
Upravni odjel gospodarstva Grada Vinkovaca osim za gospodarstvo, nadležan je i za poljoprivredu te i po tom pitanju imaju velike planove. Naime, u tijeku je izrada Programa poticanja poljoprivrede na Području Grada Vinkovaca za 2020.-2021. godinu, a riječ je o podlozi za objavu javnih poziva za poticanje vinkovačkih poljoprivrednika.
“Cilj nam je poticati stvaranje dodatne vrijednosti, a ne poticanje ratarstva. Naglasak je na preradi, uzgoju voća i povrća, ekološkoj proizvodnji, a isto tako želimo i pomoći apsolutnim početnicima koji su u svim drugim natječajima za poljoprivrednike nažalost zaboravljeni. COVID kriza pokazala nam je koliko su bitni kratki lanci prehrane i dostupnost svježih poljoprivrednih proizvoda te će usmjerenost ovih mjera biti i na ulaganje u nova tržišta i marketing. Prioritet za konkuriranje na ova sredstva imat će mali poljoprivredni proizvođači, kao i oni koji se poljoprivredom žele baviti kao primarnim zanimanjem”, poručuje pročelnik. Naglašava i kako se radi i na pripremi prvih natječaja za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, a riječ je o parcelama ukupnih površina 33 hektara gdje je postojećim korisnicima istekao zakup. Grad Vinkovci trebao bi tako biti jedan od prvih gradova koji će raspisati natječaj za korištenje državne zemlje i plan je da to učine već ove jeseni.
No, za ostanak ljudi i razvitak nekog mjesta najvažnija su radna mjesta, a građani ponajprije očekuju upravo izgradnju novih tvornica i dolazak kvalitetnih tvrtki koje će zapošljavati i zaposlenima osigurati pristojna primanja.
“Svjesni smo svega toga i u tom smjeru i mi razmišljamo, ali za to nam je potreban prostor kojeg Grad Vinkovci trenutno ne posjeduje, odnosno praktično nemamo niti jedan kvadratni metar koji bi mogli prodati bilo kojem investitoru jer se Grad trenutno nema gdje više fizički gospodarski širiti. Međutim, izmjenama Prostornog plana u svibnju ove godine započeo je proces s Ministarstvom gospodarstva koji za cilj ima darivanje 111 hektara državnog zemljišta Gradu Vinkovcima, a u svrhu proširenja zone Zalužje. Darovanjem tog zemljišta, Grad Vinkovci napokon će moći započeti s izradom planske i projektne dokumentacije, ali i s pozivima zainteresiranim investitorima za ulaganje u Vinkovce, a što će biti podloga za još snažniji gospodarski zamah. Postojeće zone Zalužje i Jošine su formalno pune, no činjenica je kako neki investitori nisu ispunili svoje ugovorne obveze tijekom pet godina od kupnje gradskog zemljišta te smo s njima u fazi raskida ugovora, a sve kako bi to zemljište mogli staviti na raspolaganje drugim poduzetnicima”, objašnjava Hrvoje Niče. Cilj prodaje gradskog zemljišta, ističe, ne smije biti jednokratni prihod od zemljišta, već stvaranje novih radnih mjesta na takvim parcelama, kao i onima koje će se u budućnosti staviti na raspolaganje poduzetnicima kroz proširenje Zone Zalužje.
Posebne pogodnosti kao pomoć u korona krizi
U odnosu na prošlogodišnje potpore, kojima se potiče razvoj postojećih vinkovačkih poduzetnika, ove godine u Gradu su napravili određene izmjene. S obzirom na COVID krizu izašli su u susret poduzetnicima na način da su im sve troškove za nabavku strojeva, uređaja, opreme i alata nastale od trenutka proglašenja “lockdowna” uzeli kao prihvatljive na novom Javnom pozivu. Na taj način htjeli su nagraditi poduzetnike koji su bili hrabri i investirali u svoju tehnologiju unatoč svim problemima uzrokovanim korona krizom. Isto tako, mjeru su proširili i na one fizičke osobe koje nisu obrtnici, ali posebnim zakonima obavljaju tržišnu djelatnost, poput geodetskih ureda i sličnih zanimanja.
A ovaj tjedan šest novih poduzetnika dobilo je po 5.000 kuna, uz uvjet da novac ulože na području grada. Potpore su dobili tvrtke Pularis, Kiosk Milena, Agro Start, Edu kutak, Hetekosa i Code, a neke od njih pitali smo da nam prokomentiraju ovakav način poticanja od strane lokalne samouprave.
Antonia Crnaić, vlasnica obrta Edu kutak:
Gradske potpore poduzetnicima, pogotovo poduzetnicima početnicima, znače puno jer svaki je početak težak i svaka pomoć dobro dođe. Sredstva ću iskoristiti za nabavku dijela informatičke opreme potrebne za rad.
Dragica Kuntić, vlasnica obrta Code:
Ovakve potpore onima koji otvaraju nove obrte mogu biti od koristi. Grad treba pomagati svoje poduzetnike za dobro svih. Sredstva od gradske potpore iskoristit ću za nabavku opreme koja će mi unaprijediti poslovanje.
Ivan Janković, vlasnik obrta Hetekosa:
Svaka kuna dobro dođe, a dobar je i ovaj sistem da sami kupimo nešto potrebno za proizvodnju, pa dobijemo novac za to, a kako bi se izbjegle moguće malverzacije. Otvorio sam stolarski obrt, pa sam sredstva iskoristio za kupnju alata koji mi je potreban u radu.
Tibor Ač, vlasnik tvrtke Agro start:
Pomoć nije velika, ali u svakom slučaju je dobrodošla. Sredstva ću iskoristiti za modernizaciju informatičke opreme, koja je nužna za današnji način rada i poslovanja.