“Podizanjem i proširivanjem neoporezivog iznosa primitaka za prigodne nagrade, kao i za troškove smještaja i prehrane, u prošloj godini radnicima je isplaćeno oko 3,4 milijarde kuna”, izjavio je u petak potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić.
Mjera podizanja neoporezivog iznosa primitaka za prigodne nagrade s 2.500 na 7.500 kuna samo je u prosincu 2018., kada je uvedena, dovela do isplate gotovo 1,3 milijarde kuna za oko pola milijuna zaposlenih.
U cijeloj 2019. na toj osnovi je 800 tisuća zaposlenih dobilo oko 2,6 milijardi kuna, a s obzirom na to da su neoporezivi primitci od 1. rujna prošle godine, između ostalog, prošireni i na troškove prehrane i smještaja, isplaćeno je dodatnih 800 milijuna kuna. “Proširivanjem obuhvata neoporezivih primitaka poslodavcima smo omogućili da svojim zaposlenicima mogu isplatiti dodatnih više od 1.000 kuna mjesečno a da ne plaćaju ikakvu poreznu dažbinu”, istaknuo je Marić.
Dodao je, najavivši i dodatna porezna rasterećenja, da je ideja porezne reforme bila rasteretiti građane i poduzetnike, proširiti poreznu bazu i pojednostaviti porezni sustav te učiniti određene izmjene kako bi se postavili temelji koji bi u budućnosti značili njegovu stabilnost.
Najvažniji su iskoraci napravljeni u izravnom oporezivanju, prije svega u sustavu poreza na dobit i poreza na dohodak. Naime, izmjenama Zakona o porezu na dobit od početka ove godine podignut je prag ostvarenih prihoda za plaćanje poreza na dobit po stopi od 12 posto s 3 milijuna kuna na 7,5 milijuna kuna. Stopa poreza na dobit od 18 posto tako ostaje za one koji ostvare godišnji prihod veći od 7,5 milijuna kuna. To je dovelo do širenja obuhvata na 93 posto obveznika poreza na dobit koji ga plaćaju po stopi od 12 posto.