Grad Vinkovci osnivač je sedam vinkovačkih osnovnih škola. Kako se epidemija koronavirusa u velikoj mjeri odrazila upravo na funkcioniranje školskog sustava, saznajemo kakvo je stanje u gradskim školama vezano uz nastavu na daljinu te kapitalne projekte.
Nastava na daljinu završila je svoj šesti tjedan, a kako ističe Andrea Vinković, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti Grada Vinkovaca, podaci s terena govore da su u vinkovačkim osnovnim školama učitelji, nastavnici i ravnatelji načelno zadovoljni on line nastavom.
“Priprema digitalnih nastavnih materijala iziskuje puno više vremena, rada i truda učitelja, nastavnika i profesora nego što je to potrebno kod pripreme za klasičnu nastavu. S druge strane on line nastava zahtjeva dodatan angažman roditelja što opravdano izaziva i određeno nezadovoljstvo osobito ako to nisu u mogućnosti zbog radnih obveza ili pak zbog slabijeg snalaženja s novim tehnologijama. Svi smo zajedno u jednoj nesvakidašnjoj situaciji, za koju ne znamo do kada će trajati i samo uz razumijevanje, strpljenje i suradnju ćemo ovu školsku godinu uspješno privesti kraju”, ističe Andrea Vinković.
Kada su u pitanju djeca s poteškoćama, napominje, prosvjetni djelatnici prilagodili su i sadržaj i dostupnost nastavnog materijala, a manji broj pomoćnika u nastavi odlaze djeci u domove i pružaju podršku, naravno uz suglasnost roditelja i pomoćnika. Upisi u prvi razred osnovne škole, prema uputi Ministarstva, odgođeni su do daljnjega.
Grad Vinkovci, inače, planirao je brojne kapitalne projekte u školstvu. “Projekt središnje školske kuhinje kao i projekti sanacije, uređenja, dogradnje određenih školskih objekata za sada će se morati staviti po strani. Tek po završetku pandemije, kada zbrojimo sve gubitke, znat ćemo što možemo dalje planirati, no važno je naglasiti da će ulaganje u obrazovanje uvijek biti pri vrhu prioriteta Grada Vinkovaca”, ističe Andrea Vinković.
Ukupna vrijednost energetske obnove u dvije osnovne škole 28,3 milijuna kuna
A dok je realizacija određenih projekata na čekanju, u punom su zamahu radovi na energetskoj obnovi dvije škole: Antuna Gustava Matoša i Vladimira Nazora. Kako ističu ravnatelji, Dario Dragun u OŠ Antuna Gustava Matoša i Damir Burić u OŠ Vladimira Nazora, iako nastavu na daljinu nitko nije želio, ona je na neki način upravo dobrodošla u ove dvije škole jer je omogućila izvođenje radova bez straha za djecu i posebnih mjera osiguranja.
U OŠ Antuna Gustava Matoša radovi su počeli u listopadu prošle godine, a ukupna vrijednost projekta je 17,3 milijuna kuna. Bespovratna EU sredstava su gotovo 10,2 milijuna kuna, a preostali iznos osiguran je u proračunu Grada i kroz pomoć Ministarstva regionalnog razvoja i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Obnova obuhvaća energetske mjere toplinske izolacije krovišta i fasade, zamjene vanjske stolarije aluminijskom stolarijom, ugradnje visokoučinkovitog sustava grijanja, rekuperatora za ventilaciju dvorane i dizalice topline zrak-zrak te zamjenu unutarnje rasvjete.
“Radovi su u završnoj etapi i možemo reći kako je u tijeku ono zadnje dotjerivanje. Jedino što je trenutno problem to je dostava još određenih materijala. Konkretno riječ je o dijelu profila stolarije, koji treba stići iz Italije, ali je dobavljač obustavio proizvodnju, a isto tako transport je nemoguć radi Covida 19. Zbog toga je vjerojatno da će doći do produženja roka izvođenja radova, koji su trebali završiti u lipnju”, ističe ravnatelj Dario Dragun.