Kamioni, grederi, snježne freze, plugovi (ralice) i traktori spremni su za novu zimsku sezonu, poručili su u Nadcestariji Vinkovci Uprave za ceste Vukovarsko-srijemske županije gdje su danas predstavljena vozila i operativni program zimske službe. Ona počinje sutra, 15. studenoga, traje do 15. ožujka i zahtjeva pripravnost od 0 do 24.
Kako nam je rekao Dubravko Kučinac, direktor osječkog Cestinga koji već uobičajeno organizira zimsku službu za našu županiju, spremni su na sve, a kao i do sada, ni ove godine ne očekuju veće probleme.

U skladištima čeka i pet tisuća tona soli, a u zimsku službu bit će uključeno 67 vozila. Jedno vozilo pokrivat će oko 35 kilometara što je, kaže Kučinac, jako dobar prosjek.


U Cestingu radi 300 ljudi i svi oni su do 15. ožujka u pripravnosti od 0 do 24 sata. Čim padne na snijeg, služba izlazi, bez obzira koliko je sati ili koje je doba dana. No, nije snijeg njihov jedini posao. „Posljednjih pet godina zime su tople i nema baš snijega, ali to ne znači da mi nemamo posla jer pomažemo u prometnim nesrećama i izlazimo na brojne intervencije”, dodao je.
Uz utovarivač, među prvima na teren izlazi i snježni plug, odnosno ralica.
„Najprije se baca sol, a potom mi, ako ima potrebe, plužimo cestu. Na cestu izlazimo kada temperatura dođe oko 0 i ako snijeg napada oko 5 centimetara, ne znamo kada će to biti pa smo stalno u pripravnosti”, rekao nam je jedan od vozača ralice Matej Zelić.














