Protekla godina za vinkovačku Drvnu industriju Spačva bila je izuzetno uspješna. Završila je prihodom većim od 260 milijuna kuna od čega je 75 posto izvoz, a ostalih 25 posto ostvareno je na domaćem tržištu, rekao je na temu poslovnih rezultata u 2021. godini novi predsjednik Uprave Društva Vladimir Bataković.
Podsjetimo, tvrtka Pervanovo švedskog poduzetnika hrvatskog podrijetla Darka Pervana, u lipnju je kupila 98,6 posto dionica vodećeg hrvatskog drvoprerađivača za 40 milijuna eura. Tijekom posjeta Spačvi novi je vlasnik izrazio zadovoljstvo najnovijom akvizicijom. “Zadržana je vrijednost koju je Spačva imala u tom trenutku, a imala je zaliha 80 milijuna kuna te 50 milijuna kuna na računu. Dakle, zatečena vrijednost robe i novca u Spačvi iznosila je oko 18 milijuna eura,” rekao je tada Pervan uz najavu nastavka modernizacije preuzetih pogona i ulaganja u suvremenu tehnologiju.
“Ne možemo pričati o planu za jednu godinu nego o planu u idućih deset godina što uključuje povećanje broja zaposlenih, desetke milijuna eura ulaganja u nova postrojenja i tehnologije, automatizaciju i implementaciju novih proizvoda u odnosu na današnji proizvodni program. Budući da je Spačva veliki sustav, teško je u šest mjeseci napraviti značajne promjene te za bilo kakvu promjenu treba vremena, a to uključuje upoznavanje sustava, ljude, potencijale, analize postojećeg poslovanja i buduće planove”, osvrnuo se novi direktor Bataković naglašavajući potrebu dugoročnog planiranja.
Kad je riječ o izvozu, podsjeća kako on uključuje prodaju furnira, peleta, podova i ulaznih vrata na tržišta Italije, Srbije, Rumunjske, Francuske i drugih zemalja Europske unije. Od novih proizvoda u planu su oplemenjene širinski i dužinski lijepljene ploče, lamele za podove woodura furnir, klik namještaj te niz novih proizvoda, najavljuje predsjednik Uprave naglašavajući veliku podršku od središnjice, R&D centra u švedskom Vikenu. Spačvina najveća prednost je kvalitetna sirovinska baza, odnosno ugovor s Hrvatskim šumama o redovitoj opskrbi trupcima. Vinkovčani svakodnevno svjedoče o barem desetak teških tegljača koji natovarene trupce dovoze u krug tvornice iz slavonskih, spačvanskih šuma.
“U našim dugoročnim planovima Spačva je “točka na i” što se tiče akvizicija i dodatnih širenja, premda, nikada se ne zna. Time smo osigurali dovoljne količine sirovine za sve naše buduće proizvode koji se mjere u milijunima kvadrata podova i drugih gotovih proizvoda”, zaključuje Bataković.
Dodajmo kako je, osim DI Spačva d.d., švedsko-hrvatski poduzetnik vlasnik i tvrtke Bjelin, nastale nakon preuzimanja Tehno drva s pogonima u Bjelovaru i Ogulinu gdje je imao i velike investicije, te Tvornice furnira Otok. Do 2030. namjeravaju završiti sve investicije i od tada će se potpuno posvetiti dnevnom poslovanju. Već 2025. plan je okončati prvu fazu proizvodnje novih podova i integrirati proizvodne procese.